Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 28.03.2012

Powroty do Litwy

Rozmowa o nowo wydanej książce zawierającej teksty Czesława Miłosza i Tomasa Venclovy poświęcone sprawom polsko-litewskim i długoletniej przyjaźni poetów.
Fragm. okładki książki: Czesław Miłosz i Tomas Venclova Powroty do Litwy (Fundacja Zeszytów Literackich)Fragm. okładki książki: Czesław Miłosz i Tomas Venclova "Powroty do Litwy" (Fundacja Zeszytów Literackich)mat. prasowe

"Wielkie Księstwo było dla Miłosza nie tyle faktem geograficznym i historycznym, ile mitem. Uważał, że był to kraj cnót archaicznych i pięknej tolerancji, gdzie kościoły barokowe współistniały ze zborami kalwińskimi, świątynie prawosławne z unickimi, synagogi z meczetami, a pradawne pogaństwo też miało swoje miejsce i prawa".
Tomas Venclova
"I Ty, i ja chcemy, żeby stosunki polsko-litewskie ułożyły się̨ inaczej niż̇ w przeszłości. Dwa narody mają za sobą straszne doświadczenia, zostały podbite, upokorzone, zdeptane. Nowe pokolenia inaczej będą ze sobą̨ rozmawiać, niż to działo się w latach przedwojennych. Musimy jednak liczyć się z siłą inercji i z tym, że w próżni ideologicznej, jaka powstała, nacjonalizm czy w Polsce, czy w Litwie nieraz będzie wkraczał na utarte tory".
Czesław Miłosz do Tomasa Venclovy
O książce "Powroty do Litwy" (Fundacja Zeszytów Literackich) Joanna Szwedowska rozmawiała z Rasą Rimickajte, attache kulturalnym ambasady litewskiej w Polsce.