Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 07.04.2013

Gumo ujawnia zwierzenia Gombrowicza

- Do zawartości tych listów, jak do wszystkiego co napisał, trzeba podchodzić z ostrożnością. Bo był mistrzem w planowaniu kariery literackiej i swojego życia po życiu - mówił w Dwójce Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza.
Witold Gombrowicz na premierę dramatu Iwona, księżniczka Burgunda czekał blisko 20 latWitold Gombrowicz na premierę dramatu "Iwona, księżniczka Burgunda" czekał blisko 20 latWikimedia Commons/fot. Bohdan Paczowski/ Public domain
Posłuchaj
  • Tomasz Tyczyński o wystawie listów Gombrowicza: "Och, Gumo, żebyś Pan wiedział" (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Przemysław Stępień o festiwalu filmów afrykańskich "Afrykamera" (Poranek Dwójki/Dwójka)
Czytaj także

"Och, Gumo, żebyś Pan wiedział" to tytuł wystawy w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, która upamiętnia 50. rocznicę opuszczenia przez pisarza Argentyny. W kraju tym Gombrowicz spędził 24 lata, w okresie od sierpnia 1939 roku do kwietnia 1963.

Na wystawie będzie można zobaczyć oryginały listów Witolda Gombrowicza do argentyńskiego przyjaciela Juana Carlosa Gomeza. - Poznali się w kawiarni w 1956. Gomez od początku przeczuwał, że ta znajomość zaważy na jego życiu - opowiadał w "Poranku Dwójki" Tomasz Tyczyński. Argentyński przyjaciel autora "Trans-atlantyku" na długie lata stał się powiernikiem tajemnic pisarza, a także jego naśladowcą, jeśli chodzi o poczucie humoru i styl bycia.

- Pan Gomez przejął po Gombrowiczu skłonność do żartowania sobie z innych. Przy zakupie tej korespondencji wręcz podejrzewałem, że tłumacz, który nam pomagał, źle tłumaczy jego listy - wspominał gość Marcina Pesty.

W listach do Gumo Gombrowicz pisze o chorobach, które go męczą, ale też otwarcie mówi o swojej orientacji seksualnej. Więcej na temat ich zawartości w nagraniu audycji.

Otwarcie wystawy "Och, Gumo, żebyś Pan wiedział" odbędzie się 8 kwietnia.

W audycji rozmawialiśmy także o Festiwalu Filmów Afrykańskich, " Afrykamera 2013" . W tym roku organizatorzy skupiają się na Senegalu, kraju, z którego pochodzi ojciec kina afrykańskiego - Ousmane Sembene, reżyser m.in. filmu "Moolaadé", nagrodzonego dwoma nagrodami w Cannes w 2004 roku. O festiwalu opowiadał jego dyrektor artystyczny, Przemek Stępień.
Poza tym w Poranku: "Słowo na dzień", kalendarium, przegląd prasy, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl: "Piosenka z rekomendacją" (tym razem swoje ulubione piosenki poleca Leszek Mądzik). W poniedziałek reżyser polecał utwór Anny Marii Jopek.

Jak zwykle zapraszaliśmy również do udziału w naszym konkursie "Płyta Tygodnia".
Program prowadził Marcin Pesta.
8 kwietnia (poniedziałek)