Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 22.08.2014

Czy na wschodzie wciąż żyją Sowieci?

Czy rozpad Związku Sowieckiego był szczęściem czy nieszczęściem dla obywateli tego nieistniejącego już państwa? Czy nostalgia za tamtymi czasami to zjawisko wyjątkowe? Jakie są korzenie tęsknoty za ZSRR w wielu częściach upadłego imperium?
Czy na wschodzie wciąż żyją Sowieci?flickr/Phil Strahl

– Źródła problemu upatrywałbym w czasach stalinowskich – mówił w Dwójce Bartosz Cichocki, ekspert od spraw wschodnich. – Zlikwidowano wtedy elity techniczne, akademickie i wojskowe, a następnie przemieszano narody Związku Sowieckiego w systemie gułagów, wielkich robót kolejowych, kopalnianych, itd. – przypomniał.

Gość "Pulsu świata" zauważył, że zamieszkujący ZSRR ludzie stracili punkt odniesienia, stracili autorytety. I trwało to 70 lat. – W Polsce większość ludzi żyjących w PRL miała kontakt ze swoimi dziadkami, którzy pamiętali ustrój niekomunistyczny. Na terenach Związku Radzieckiego tego nie było – powiedział.

Czy zatem sukcesem zakończyło się tworzenie człowieka sowieckiego? O tym w nagraniu audycji, w której Krzysztof Renik pytał Bartosza Cichockiego również o sytuację polityczną między Ukrainą, Rosją i Zachodem związaną z tzw. "białym konwojem".

mc