Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 09.01.2019

Krzysztof Wyszkowski: Anna Walentynowicz to postać samostwórcza

- Są dwa rodzaje ludzi. Tacy, którzy pochodzą z jakiś środowisk i ich życie oraz poglądy odzwierciedlają to wychowanie, ale są też ludzie samostwórczy. Anna była osobą indywidualną, bogobojną, zupełnie odmienną od przeciętności. To była taka laicka święta - mówił w Dwójce legendarny działacz przedsierpniowej opozycji.

walentynowicz wałesa pap 1200.jpg
"To ja zatrzymałam Wałęsę". Wspomnienia Anny Walentynowicz

Sejm Rzeczpospolitej ustanowił Annę Walentynowicz (1929-2010) jedną z patronek roku 2019. Już za życia stała się legendą. Jej bezkompromisowa uczciwość, odwaga, prawdomówność, chęć pomagania słabszym, potrzebującym pozostaje w pamięci wszystkich, którzy ją znali. Komuniści nie potrafili jej złamać więzieniem, wyrokami sądowymi, próbą zabójstwa, pomówieniami. Ale także jej obóz pełen był ludzi niechętnych, zawistnych, takich, którzy próbowali tę legendę zniszczyć.

Kim była Anny Walentynowicz - drobna kobieta, której zwolnienie z pracy w Stoczni Gdańskiej spowodowało strajk tysięcy stoczniowców w jej obronie, a w rezultacie powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność"? O tym w nagraniu audycji, w której mówiliśmy także o twardej szkole życia, którą przeszła, o jej pracy w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, konflikcie z Lechem Wałęsą, zasługach dla odzyskania niepodległości i tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: prof. Sławomir Cenckiewicz (historyk), Krzysztof Wyszkowski (działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL)

Data emisji: 8.01.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/jp