Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Krzysztof Komarnicki 17.05.2012

Wywyższona Lady Gaga

"Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi" to wystawa poświęcona mechanizmom i ikonografii władzy. Jej celem jest ukazanie wszechobecności hierarchii od starożytności po współczesność.
Anton Graff, Portret Doroty de Biron, księżnej kurlandzkiej i żagańskiej, 1791, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Lady Gaga w sukni z surowego mięsa, 2010, fotogram, fot. Hubert Boesl Photoshot Glinka-Agency.comAnton Graff, Portret Doroty de Biron, księżnej kurlandzkiej i żagańskiej, 1791, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Lady Gaga w sukni z surowego mięsa, 2010, fotogram, fot. Hubert Boesl/ Photoshot/ Glinka-Agency.com mat. prasowe

- Wystawa jest częścią planowanego tryptyku ("Wywyższeni", "Poniżeni" oraz "Równi). "Wywyższeni" wydali się najłatwiejszym tematem do realizacji – mówi dr Grażyna Bastek. - Siła tej wystawy polega na tym, że jest ona ogromną syntezą.

Pragnieniem dyrekcji Muzeum było wykorzystanie jak największej liczby obiektów muzealnych – to było ważne dla pierwszej po otwarciu wystawy, by zaprezentować się jako Muzeum, które ma ogromną ilość zbiorów.

Aby zilustrować sposoby myślenia hierarchicznego, na wystawie pokazano obiekty z wielu epok – od starożytnego Egiptu (np. sarkofag i kartonaż mumii faraona), przez atrybuty władzy monarszej (strój koronacyjny), aż do współczesnych przedmiotów luksusowych (zegarek Vacheron czy samochód Ferrari). Dawni i współcześni "wywyższeni" spotykają się ze sobą, tak jak zderzają się sposoby, jakimi ludzie ci zaznaczają swą wyjątkowość i budują wizerunek.

- Wystawa nie jest tylko o władzy – podkreśla prof. Krzysztof Pomian. – Władza jest jednym z elementów wywyższenia, ale odgrywa tu rolę wiedza, bogactwo, rozgłos. Lady Gaga żadnej władzy nie posiada. Wystawa jest o nierównościach między ludźmi.

Wywyższenie u zarania dziejów pochodziło z urodzenia. Najwybitniejsze jednostki mogły przekroczyć granicę wynikającą z urodzenia. Jak mówi prof. Pomian, jednym z ważniejszych punktów zwrotnych w historii jest chwila, gdy inne kryteria zaczynają odgrywać rolę, przede wszystkim wiedza i pieniądz.

Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi prof. Krzysztofa Pomiana i dr Grażyny Bastek, którzy mówili o idei pierwszej wystawy w ponownie otwartym Muzeum Narodowym w Warszawie. Wysłuchała Aleksandra Łapkiewicz.

(krzk)