Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 29.08.2014

Skrzyżowanie Kultur: naucz się, jak zrobić orkiestrę z własnego ciała!

- Szef brazylijskiego zespołu Barbatuques Fernando Barba od prawie dwudziestu lat odnajduje we w ludzkim ciele kolejne instrumenty. W Warszawie grupa nie tylko da koncert, lecz również poprowadzi warsztaty - zapraszała Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Skrzyżowania Kultur (24-28 września).

Wedle słów gościa magazynu "Źródła" wśród artystów zaproszonych na 10. edycję imprezy znajdą się także znany na całym świecie cieśla z Wysp Zielonego Przylądka oraz "etiopski Presley". A hasło przewodnie festiwalu brzmi: "Legendy i odkrycia". - Każdego dnia festiwalu na scenie w namiocie pod pałacem kultury dojdzie do spotkania ikony world music z utalentowanym, świetnie rokującym młodym artystą, który prawdopodobnie również stanie się wkrótce gwiazdą - wyjaśniała pomysł Maria Pomianowska.

Szczególny - symboliczny - charakter owo spotkanie będzie miała pierwszego dnia. Wówczas w Warszawie wystąpi Hugh Masekela - żywa legenda muzyki południowoafrykańskiej i ofiara apartheidu, zmuszona do ucieczki do USA w latach 70. Żoną artysty była Miriam Makeba, słynna śpiewaczka i działaczka społeczna. W jednym z filmów o Nelsonie Mandeli w rolę "Mama Africa" wcieliła się współczesna śpiewaczka Nomfusi. I właśnie ona wystąpi u boku Masekeli w Warszawie.

Spośród niezwykłych gości Skrzyżowania Kultur warto także wymienić włoski zespół Mascarimiri, który łączy tradycyjną tarantellę z nowoczesną elektroniką oraz Zé Luisa, czyli wiekowego już artystę z Republiki Zielonego Przylądka, który całe życie śpiewał dla przyjemności, a zadebiutował fonograficznie dopiero w 2013 roku i od razu odniósł międzynarodowy sukces.

Maria Pomianowska zapraszała gorąca także na drugi - po zeszłorocznym - koncert "Sounds Like Poland". To rodzaj prezentacji najciekawszych młodych zespołów polskiej sceny folkowej, skierowanej do zaproszonych specjalnie dziennikarzy, producentów i animatorów sceny world music z całego globu. - Mamy sygnały, że poprzedni koncert zaowocował już zaproszeniami do Pakistanu czy Kanady - podkreślała dyrektor artystyczna festiwalu. W w tym roku usłyszymy grupy: Dagadana, Mosaik, Kapela Maliszów, Chłopcy Kontra Basia, Sutari, Hańba!, Studium Instrumentów Etnicznych.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania z magazynu "Źródła", który poprowadziła Anna Szewczuk.

mm/mc