Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Krzysztof Komarnicki 28.12.2011

Zdążyć opowiedzieć i zdążyć wysłuchać

- Na marginesie tej książki i Świąt apeluję do wszystkich, by powyciągali z szuflad stare zdjęcia i dokumenty. Nie każdemu zdaży się taki słuchacz jak Robert Jarocki i nie każdy ma takie zbiory jak Roman Jasiński, ale jestem pewien, że wśród tych pamiątek będzie wiele cennych rzeczy dla rodzin - mówiłdyrektor PIW-u Rafał Skapski.
Kawiarnia Opasły Tom PIWKawiarnia Opasły Tom PIWźr.www.kregliccy.pl

Punktem wyjścia do napisania książki "Z albumu Romana Jasińskiego" był właśnie ów słynny album. Opowiadała o nim córka Romana Jasińskiego, Elżbieta:

- Ten album ojca był wielkim przedmiotem, opasłym tomem o wymiarach metr na 60 centymentrów, grube, kartonowe strony, album skręcony na sześć mosiężnych śrub, rzecz nieprawdopodobnie ciężka. Ojciec niechętnie pokazywał ten album; trzeba było zasłużyć, umieć docenić zawartość…

Poprzez Jarosława Iwaszkiewicza Robertowi Jarockiemu udało się wkraść w łaski Romana Jasińskiego. Autor książki nie tylko mógł przeglądać słnny album, ale spędził też wiele godzin na rozmowach z Jasińskim. Powstała fascynująca książka, którą miało wydać wydawnictwo Czeslawa Apiecionka, ale ekonomia wygrała... Po dwudziestu latach maszynopis trafił do PIW-u.

- Cieszę się, że książka trafiła w godne ręce wydawcy - deklaruje Czesław Apiecionek, a Rafał Skąpski dodaje: - Dla mnie deczyja o wydaniu tej książki była oczywista.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której znalazły się fascynujące opowieści o tym, jak album ocalał z wojennej pożogi. Rodzina i przyjaciele Romana Jasińskiego przytoczyli mnóstwo smakowitych anegdot, wśród których godna szczególnej uwagi jest historia powstania Programu 2 Polskiego Radia. Z radiowych taśm archiwalnych usłyszeliśmy też kilka opowieści samego Romana Jasińskiego.

Zmarły w 1987 roku Roman Jasiński, z wykształcenia pianista-wirtuoz, był długoletnim dyrektorem muzycznym Polskiego Radia, zwierzchnikiem m.in. Władysława Szpilmana. Zasłynął przede wszystkim jako menedżer od spraw muzycznych, ale dał się poznać także jako świetny publicysta i eseista muzyczny (wydał trzy książki, z których dwie – "Na przełomie epok. Muzyka w Warszawie (1910-1927)"oraz " Koniec epoki. Muzyka w Warszawie (1927-1939)" – wydał PIW), wykładowca w Akademii Muzycznej w Warszawie.

Był znakomitym rozmówcą i chętnie dzielił się swoimi wspomnieniami. Roberta Jarockiego, autora książki "Z albumu Romana Jasińskiego", chętnie wprowadzał w swój przedwojenny świat, wspominając osoby, które dobrze znał: Annę i Jarosława Iwaszkiewiczów, Witkacego i Artura Rubinsteina. Barwnym portretom wymienionych osób towarzyszą unikatowe zdjęcia pochodzące z prywatnego albumu Romana Jasińskiego.

Gospodarzem spotkania w kawiarni "Opasły tom" był Jerzy Kisielewski.