Dominik Panek 21.07.2010

Polskie szpadzistki drużynowymi mistrzyniami Europy

Polskie szpadzistki po raz pierwszy w historii zostały mistrzyniami Europy. W finale turnieju drużynowego w Lipsku pokonały Włoszki 35:30.

Polski zespół, w składzie: Magdalena Piekarska, Danuta Dmowska-Andrzejuk, Ewa Nelip, Małgorzata Stroka (wszystkie AZS AWF Warszawa), w 1/8 finału jako najwyżej rozstawiony miały tzw. wolny los, w ćwierćfinale pokonał drużynę Szwecji 45:36, a w półfinale wygrał z Niemcami 27:26.

Drużyna szpadzistek po raz szósty w historii zdobyła medal ME, ale pierwszy raz złoty. Z poprzednich pięciu dwa były srebrne, a trzy brązowe.

To trzeci medal wywalczony przez polskich szermierzy na ME w Lipsku. Wcześniej srebro indywidualnie zdobyła Piekarska, a na najniższym stopniu podium stanął szpadzista Radosław Zawrotniak.