Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
migrator migrator 25.07.2008

Czabański: "Rząd kombinuje, jak nam zaszkodzić"

Prezes Polskiego Radia, Krzysztof Czabański, w wywiadzie zamieszczonym w piątkowej "Rzeczpospolitej" mówi o skutkach zapowiedzi likwidacji abonamentu, stosunku rządzącej koalicji do mediów publicznych oraz planach PO i PSL wobec TVP i Polskiego Radia

Cezary Gmyz: Walne zgromadzenie Polskiego Radia w osobie ministra skarbu Aleksandra Grada odmówiło panu oraz wiceprezesowi Jerzemu Targalskiemu skwitowania. To swoiste wotum nieufności.

Krzysztof Czabański: To jest wotum nieufności, ale dla mojej wizji silnych mediów publicznych. Obecny zarząd Polskiego radia przeprowadził zmiany, które polepszyły kondycję firmy. Wystarczy wspomnieć o redukcji zatrudnienia przy równoczesnej podwyżce płac, poszerzeniu sieci nadawczej UKF, wypracowaniu wysokiego dochodu. Brak skwitowania jest tym bardziej dziwny, że pan minister przyjął sprawozdanie z działalności zarządu i sprawozdanie finansowe Polskiego Radia.

Cezary Gmyz: Jak zapowiedzi likwidacji abonamentu wpływaja na kondycję Polskiego Radia?

Krzysztof Czabański: Niestety, już same zapowiedzi (...) spowodowały spadek wpływów; do dziś straciliśmy kilkanaście milionów złotych. (...) Kiedy przychodzilismy do radia, w budżecie było około 15 mln zł wolnej gotówki (...) w tej chwili wolnych środków mamy około 50 mln zł. Zamiast jednak realizować za to projekty rozwojowe, pieniądze zużyjemy na pokrycie kosztów bieżącej działalności. A pod koniec roku Polskie Radio stanie wobec olbrzymich problemów finansowych.

Cezary Gmyz: Jaki jest cel polityki medialnej obecnej koalicji?

Krzysztof Czabański: Na początku zdawało się, że PO zmierza w ogóle do likwidacji mediów publicznych. Potem miałem wrażenie, że chodzi o znaczne ograniczenie TVP i Polskiego Radia (...). Teraz wydaje mi się, że powoli do świadomości polityków PO i PSL zaczyna docierać, że media publiczne są jednak wartością i być może lepiej jest nad nimi przejąć kontrolę, niż je sprzedawać. (...) poprzedni rząd chciał wzmacniać media publiczne, ten zaś kombinuje, jak im zaszkodzić.

Cały wywiad na stronie A15 dzisiejszego wydania "Rzeczpospolitej" - oraz w Internecie - http://www.rp.pl/artykul/167286.html