Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 02.08.2011

Zakochaj się w kinie i wyznaj to w Kazimierzu

Swoją miłość do kina można w Kazimierzu wyznać przed kamerą. Jest szansa, że niektórzy widzowie sami staną się później bohaterami filmu o festiwalu Dwa Brzegi. Wydarzeniu patronuje Polskie Radio!
Zakochaj się w kinie i wyznaj to w Kazimierzuźr.nina.gov.pl
Posłuchaj
  • Z Rafaelem Lewandowskim rozmawia Katarzyna Borowiecka
  • Michał Merczyński i Anna Stadnik o festiwalowych propozycjach
Czytaj także

Na samym środku Dużego Rynku w Kazimierzu stoi tajemnicze pomieszczenie w kształcie czerwonego kubika zaprojektowanego przez Jaśminę Wójcik i Jakuba Wróblewskiego. Przez cały czas trwania festiwalu Dwa Brzegi Narodowy Instytut Audiowizualny (NinA) realizuje w nim interaktywny projekt "Kocham kino, bo…".

- Czerwony boks z białym trójkątem, czyli naszym logo, to jest zaproszenie do tego, aby wszyscy Państwo, którzy będą w Kazimierzu, zechcieli nam powiedzieć, dlaczego kochacie kino. Mamy nadzieję, że ta idea już spodobała się publiczności festiwalowej - zachęca dyrektor Instytutu Michał Merczyński.

Zmontowane wypowiedzi będzie można oglądać na bieżąco na portalu www.nina.gov.pl, a wybrane z nich pokane zostaną na dużym ekranie na zakończenie Festiwalu.

Narodowy Instytut Audiowizualny uczestniczy w tegorocznych Dwóch Brzegach w specjalny sposób transmitując niektóre z festiwalowych wydarzeń na swoich stronach oraz udostępniając filmy dokumentalne dotyczące kina ze swojego archiwum.

Dwunastoletni kinomaniacy

Miłość do kina nie bierze się znikąd! Anna Stadnik, Kierownik Działu Programowego Festiwalu Dwa Brzegi zadbała, by okazję do zakochania się mieli najmłodsi widzowie.

– Starałam się tak dobierać filmy, by głównymi ich odbiorcami byli jedenasto- i dwunastolatkowie pewnie dlatego, że ja sama na ten okres datuję zakochanie się w kinie - mówi o sekcji "nieLetnie Dwa Brzegi", która w tym roku po raz pierwszy zaistniała na festiwalu.

Jak piszą organizatorzy jest ona "wyrazem programowego buntu wobec infantylizacji filmów dla dzieci oraz braku filmowych propozycji, z których dzieciaki mogłyby czerpać inspirację i które zaspokajałyby wyższe potrzeby – takie jak obcowanie ze sztuką".

W programie znalazł się m.in. nagrodzony na Berlinale film Doroty Kędzierzawskiej "Jutro będzie lepiej" i piękna animacja "Sekret księgi z Kells".

"Kret" w Kazimierzu

Nie zapominamy oczywiście o dorosłych miłośnikach sztuki i kina. Codziennie w ramach Festiwalu Dwa Brzegi odbywają się pokazy filmów pełno i krótkometrażowych wyselekcjonowane na polskich i zagranicznych festiwalach. Rozmów z ich twórcami mogą Państwo słuchać codziennie w Trójce, nadajemy prosto z naszego festiwalowego studia.

Wczoraj pokazany został "Kret", w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. Film – osadzony w polskich realiach thriller psychologiczny i polityczny – to jeden z niewielu filmów fabularnych opowiadających o bolesnym procesie uwalniania się od przeszłości.

- "Kret" jest kontynuacją pracy nad dokumentem "Piosenka i życie", który opowiadał historię dzieci czwórki działaczy "Solidarności" - mówił reżyser w Trójce. Postanowił opowiedzieć historię Pawła (w tej roli Borys Szyc), który pewnego dnia dowiaduje się, że być może ojciec miał inną historię niż oficjalnie znana.

Wspaniała kreacja aktorska Mariana Dziędziela została uhonorowana na 36. FPFF w Gdyni nagrodą w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska.

Od piątku (5 sierpnia) "Kreta" będzie można oglądać w polskich kinach. – Pod koniec sierpnia film będzie miał swoją międzynarodową premierę na festiwalu w Montrealu. Jestem bardzo ciekaw jak będzie odebrany poza Polską, bo zrobiłem go nie tylko dla Polaków - dodaje reżyser.

Ze szczegółowym programem pokazów filmowych, koncertów i wystaw oraz spotkań z reżyserami i aktorami, na które składa się Festiwal Dwa Brzegi można zapoznać się na stronie www.dwabrzegi.pl.

Zapraszamy do Kazimierza i do Trójki! Już dziś o 21.00 nadamy z festiwalu audycję "Klub Trójki".