Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 05.09.2011

Trójka walczy o wybory dla wszystkich (wideo)

Inaugurując akcję społeczną "Wybory dla wszystkich" zaimprowizowaliśmy w trójkowym holu mały lokal wyborczy. Nasi dziennikarze zmierzyli się z trudnościami, jakich doświadczają osoby niepełnosprawne.
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz (P) i dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia Magda Jethon podczas konferencji prasowej inaugurującej akcję społeczną Wybory dla wszystkich, Warszawa, 5 września 2011Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz (P) i dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia Magda Jethon podczas konferencji prasowej inaugurującej akcję społeczną "Wybory dla wszystkich", Warszawa, 5 września 2011fot. PR/W.Kusiński
Galeria Posłuchaj
  • Z uczestnikami konferencji rozmawia Anna Rokicińska
Czytaj także







- Chcemy zmieniać myślenie osób zdrowych, dlatego to oni mogli spróbować z pozycji siedzącej przeczytać wysoko zawieszone obwieszczenie wyborcze, czy w specjalnych okularach utrudniających widzenie spróbować postawić krzyżyk na karcie do głosowania – mówi reporterka Trójki Anna Rokicińska.

Nasi dziennikarze Grażyna Mędrzycka, Artur Andrus i Marek Niedźwiecki przekonali się, że nie jest to łatwe. - Nie wiem gdzie idę, nie wiem co będę robił, a najgorsze, że nie wiem na kogo zagłosuję – opowiadał o swoich wrażeniach "niewidzący" Artur Andrus.

Brzmi to zabawnie, ale osobom niewidomym nie jest do śmiechu, gdy co dnia muszą przezwyciężać takie przeszkody.

Jak podkreśliła prof. Irena Lipowicz, rozmiar udzielanej pomocy często zależy od dobrej woli pracowników komisji wyborczych oraz głosujących, gdyż nie wszystkie rozwiązania zostały ujęte w przepisach. – Jeżeli zauważą Państwo, że ktoś z sąsiadów chciałby wziąć udział w wyborach, ale się wstydzi lub nie ma technicznych możliwości, bądźmy tymi osobami, które to umożliwią – mówiła w czasie konferencji.

Rzecznik Praw Obywatelskich zachęciła wszystkich do korzystania z "Informatora", w którym znalazły się wszystkie niezbędne dla osób starszych i niepełnosprawnych informacje i przepisy prawa. "Informator" można znaleźć TU>>>

Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji podkreślił znaczenie nowego Kodeksu Wyborczego, który pozwala spełnić obywatelski obowiązek osobom niepełnosprawnym, które do tej pory nigdy nie głosowały. - Potrzebna była decyzja parlamentu i podpis prezydenta, byśmy mogli głosować korespondencyjnie, to jest dla nas szansa podobnie, jak instytucja pełnomocnika - mówił.

/

Dlatego też w czasie naszej kampanii będziemy namawiać do dobrosąsiedzkiej pomocy oraz zwracać szczególną uwagę na informacyjne wykluczenie, które dotyka osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Na brak informacji cierpią dotkliwie osoby niesłyszące, które nie mogą śledzić debaty politycznej. – Na pewno właśnie takimi uwagami się zajmiemy i będziemy o nich mówić na naszej antenie – obiecała dyrektor Programu Trzeciego Magda Jethon.

Informacje o poszczególnych inicjatywach zamieszczane będą na stronie internetowej www.wyborydlawszystkich.pl.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów konferencji i posłuchania wypowiedzi organizatorów kampanii "Wybory dla wszystkich".

Kampania społeczna "Wybory dla wszystkich" została przygotowana, aby stworzyć osobom starszym i niepełnosprawnym możliwość uczestnictwa w procesie współtworzenia polskiej demokracji i zjednoczyć działania wszystkich tych, którzy pragną występować na rzecz równych szans obywateli i prawdziwie demokratycznych wyborów.

Współorganizatorami akcji są: Rzecznik Praw Obywatelskich i Program 3 Polskiego Radia.

Partnerzy prasowi: "Gazeta Wyborcza" i tygodnik "Newsweek".