Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 02.12.2012

Dziennikarze Trójki ze Złotymi Mikrofonami!

Wiktor Legowicz i Ernest Zozuń zostali uhonorowani szczególnymi nagrodami Polskiego Radia dla osób, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego.
Od lewej: Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski z laureatami Złotych Mikrofonów: Wiktorem Legowiczem, Magdaleną Mikołajczuk, Ernestem Zozuniem, Grażyną Łobaszewską i Gabrielą Blicharz.Od lewej: Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski z laureatami Złotych Mikrofonów: Wiktorem Legowiczem, Magdaleną Mikołajczuk, Ernestem Zozuniem, Grażyną Łobaszewską i Gabrielą Blicharz.fot. W. Kusiński/PR
Galeria Posłuchaj
  • G R A T U L U J E M Y!
Czytaj także

Wiktor Legowicz został uhonorowany Złotym Mikrofonem "za interesujący i zrozumiały sposób przekazywania wiedzy ekonomicznej oraz mądrość i kulturę radiową", a Ernest Zozuń "za pasję i odwagę oraz za stworzenie formy reportażu, w której publicystyczne zaangażowanie łączy z artystyczną formą".

Nagrody wręczył laureatom Andrzej Siezieniewski, prezes Zarządu Polskiego Radia , oraz członkowie tegorocznej Kapituły Złotego Mikrofonu.

/

Wiktor Legowicz wraz z zaproszonymi do studia dziennikarzami gazet ogólnopolskich omawia i komentuje aktualne zagadnienia ekonomiczne w sposób niezwykle przystępny. Dla wielu słuchaczy jest autorytetem w dziedzinie finansów, z którego zdaniem się liczą.

jest dziennikarzem, ekonomistą i wykładowca uniwersyteckim. W radiowej Trójce pracuje od 1970 roku. Przygotowuje oraz prowadzi audycje: "Informator ekonomiczny" - od 20 lat! oraz "Bardzo Ważny Projekt" i "Bardzo Ważny Problem Europejski". Jest laureatem nagrody "Ostre pióro" w roku 1999, 2002 i 2005 oraz laureatem nagrody Prezesa NBP (2010) i wyróżnienia w konkursie im. Władysława Grabskiego (2011) . W 2011 roku był także nominowany do nagrody MediaTory, przyznawanej przez studentów dziennikarstwa, w kategorii Nawigator, w której nagradzani są publicyści, dzięki którym poglądy czytelników, widzów i słuchaczy zaczynają iść własną drogą.

Posłuchaj jubileuszowego odcinka "Informatora ekonomicznego" >>>

/

Ernest Zozuń to reporter, korespondent Polskiego Radia, współpracownik Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia i dziennikarz radiowej Trójki, który w poszukiwaniu ciekawych tematów podróżuje w najdalsze zakątki świata. W eterze mogliśmy słuchać jego relacji z Doniecka , Pekinu , Tbilisi , Autonomii Palestyńskiej , a także Kaliningradu, Armenii. Obecnie prowadzi na antenie Trójki "Trzy strony świata" i "Euranet - Europa od kuchni" .


Nagrodzony za reportaż "Już dawno nie widziałam tak pięknego nieba" (relacja z pierwszego pobytu w Czeczenii konwoju PAH w 1995) Grand Prix Europejskiej Unii Radiowej na festiwalu Prix Bohemia 1995. Laureat nagrody Grand Press w 2002 (Reportaż Radiowy) za reportaże "Tajna rzecz publiczna" i serial radiowy "Emilia – niewolnica tajemnicy". Nominowany do nagród "Melchiory 2004" w kategorii Reportażysta Roku, wielokrotne do nagrody Grand Press – m.in. w 2005 roku (za reportaż "Radni na swoich dróżkach"). W 2004 roku odznaczony srebrnym, a w 2012 złotym medalem "za zasługi dla obronności kraju" .

Grażyna Łobaszewska , której koncert uświetnił Galę wręczenia Złotych Mikrofonów, otrzymała Honorowy Złoty Mikrofon , a także "Srebrny Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz nagrodę od Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP.

Nagrody otrzymali także: Gabriela Blicharz, Magdalena Mikołajczuk i Adam Ferency. Czytaj więcej >>>

Złoty Mikrofon to szczególna nagroda Polskiego Radia przyznawana co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu powołuje Zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.