Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 05.05.2012

Łódź - miasto ciągłych zmian (wideo)

To trzecie, co do wielkości miasto w Polsce, które podobnie jak inne duże miasta musi inwestować, korzystać z unijnych dotacji, by się rozwijać. Jest to niezbędne do tego, aby przyciągać turystów i inwestorów.
Trwa remont dworca Łódź FabrycznaTrwa remont dworca Łódź Fabryczna PR
Galeria Posłuchaj
  • Łódź - miasto ciągłych zmian
  • Grzegorz Nita, prezes łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu o Łodzi Fabrycznej
  • Paweł Żuromski, kierownik projektu rewitalizacji EC-1 o przedsięwzięciu
  • Jak fundusze zmieniły życie mieszkańców Łodzi?
  • Jak fundusze unijne zmieniają Łódź - podsumowanie
Czytaj także

- W ramach programu regionalnego woj. łódzkiego na okres 2007-2012 z blisko 4,2 mld złotych, które nam zostały przyznane wykorzystaliśmy już ponad 90 proc. – informuje Małgorzata Zakrzewska, z-ca Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. - Podpisaliśmy ponad 1700 umów, ponad 710 konkursów ogłoszonych w ramach sześciu osi – dodaje.

EC-1
EC-1

Inwestycje dotyczyły między innymi rewitalizacji EC1, dworca Łódź Fabryczna, budowy i przebudowy przystanków łódzkich. Z funduszy miasto zakupiło także elektryczne zespoły trakcyjne i 20 szynobusów. W ramach funduszy realizowane są inwestycje drogowe i wodnokanalizacyjne.

>>>Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Zakrzewską >>>Łódź - miasto ciągłych zmian

Z dotacji unijnych skorzystał także Uniwersytet Medyczny, który stworzył nowoczesne, multimedialne i bogato wyposażone Centrum Dydaktyczne. – Czyli cała wartość projektu wynosi ok. 83 mln złotych. Dofinansowanie to 64 mln złotych – informuje prof. Dariusz Nowak, prorektor ds. rozwoju Uczelni. Centrum zaczęło funkcjonować już 1 października ubiegłego roku. Jednocześnie przebywać w nim może 2,5 tys. studentów. Znajduje się tam między innymi siedem specjalistycznych laboratoriów. Są jednymi z najlepiej wyposażonych placówek naukowych w Europie.

>>>Posłuchaj jak wygląda Centrum Dydaktyczne >>> Łódź - miasto ciągłych zmian

Dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego powstała także Atlas Arena. Hala od roku 2010 przyciąga wiele prestiżowych imprez sportowych, ale nie tylko. To tam odbywają się koncerty gwiazd światowego formatu. – Jest to hala wielofunkcyjna, potrafi pomieścić 12,5 tys. widzów. Przy odpowiednim zmodyfikowaniu sceny może gościć od 18-320 tysięcy osób, Tak było przy okazji koncertu Depeche Mode - opowiada prezes Atlas Areny, Krzysztof Maciaszczyk.

Atlas
Atlas Arena

– Została przygotowana nie tylko pod wydarzenia sportowe, pod gry drużynowe, ale była także projektowana z myślą o lekkoatletach. Możemy tutaj umieścić sześciotorową bieżnię. Hala przystosowana jest do położenia toru kolarskiego, możemy spokojnie zrobić tu również lodowisko i mogą się tu odbywać si mecze hokeja czy zawody w jeździe figurowej. Możemy tu także postawić basen olimpijski – dodaje. Dofinansowanie do Atlas Areny to aż 90 mln złotych.

>>>Posłuchaj o Atlas Arenie >>> Łódź - miasto ciągłych zmian

Rozmawiała Ewa Syta.

(mb)