Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
migrator migrator 13.10.2007

Dla Czeczenii

Dramat tej małej republiki i jej mieszkańców trwa już 13 lat.
Dla Czeczenii

''Droga do lepszego życia?Bieszczadzki las, okolice Wołosatego. To tam znaleziono Kamisę D. i jej dwuletniego synka. Tam zmarły z zimna i wycieńczenia jej trzy córki.

W połowie września na Wołosatem w Bieszczadach funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustrzyk Górnych znaleźli Kamisę D., Czeczenkę. Na ręku trzymała swojego dwuletniego syna. Trzy córki zmarły z zimna w czasie podróży. To była nielegalna ucieczka, nielegalne przekroczenie granicy.

Takich przypadków są dziesiątki. Czeczeni uciekają ze swojego kraju w obawie przed torturami, śmiercią, prześladowaniem. Dziś będziemy o tym mówić w Radiowym Domu Kultury. Chcemy przypomnieć o tragedii narodów Kaukazu.

Byliśmy w Bieszczadach. Rozmawialiśmy z komendantem Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych.

Rozmawialiśmy z Krystyną Kurczab-Redlich, znakomitą polską dziennikarką, która była w Czeczenii kilkanaście razy, a teraz opisała to, co widziała, w znakomitej książce "Głową o mur Kremla".

Kurczab-Redlich o tragedii Czeczenów: RDK Czeczenia 1013 Kurczab-Redlich 3.mp3 (4,09 MB)

Odwiedziliśmy Dębak. Tam trafia 90 procent uchodźców z Czeczenii. Jak wygląda to miejsce? Naszym przewodnikiem będzie Beata Badowska.

Wizyta w Dębaku: RDK Czeczenia 1013 Debak rodzina.mp3 (1,38 MB)

Odwiedzi nas Joanna, dziewczyna, która dzieli życie z Czeczenem, który przyjechał do Polski, uciekając przed okrucieństwem wojny.

To wszystko w pierwszej godzinie tegotygodniowego RDK.

A po 14-tej Koncert dla Czeczenii, przygotowany wspólnie przez Trójkę i Program II Polskiego Radia. Na scenie przy Myśliwieckiej pojawią się:

Mowłat Giri-Czerkijew, urodzony w Krasnooktiabrskoje w Inguszetii choreograf, tancerz i muzyk. Towarzyszyć mu będzie dwoje pieśniarzy czeczeńskich. Mowłat prowadzi zespół dzieci z ośrodków dla uchodźców (z Czeczenii i Inguszetii) oraz dwa zespoły w polskich aresztach śledczych.

Z'umba, założony w Tbilisi w 1995 roku zespół, który od 1997 roku tworzy w Krakowie. Prezentują piękne autentyczne pieśni gruzińskie i melodie Giji Beżuaszwili, ubrane w mocne szaty rockowe.

incarNations, polski kolektyw muzyczny, wsparty wokalnie przez Mamadou Diouf.

Specjalne wydanie RDK - Dla Czeczenii - zapraszamy wspólnie z Programem II PR i Radiowym Centrum Kultury Ludowej.