Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Łukasz Szumielewicz 18.03.2011

Nie będą wybielać Polki wszech czasów

Maria Skłodowska-Curie była niesłychanie skomplikowaną postacią, która skrywała kobietę pod pancerzem naukowca – mówi Krzysztof Rogulski, reżyser filmu o noblistce.
Maria Skłodowska-CurieMaria Skłodowska-Curiefot. Wikimedia Commons/Public Domain
Posłuchaj
  • Elisabeth Duda i Krzysztof Rogulski w audycji Pod Lupą
Czytaj także

– Patrząc na wysokie czoło Eli pomyślałem: przecież jak jej założę okulary i zrobię makijaż to stanie przede mną Maria Skłodowska-Curie – mówi reżyser Krzysztof Rogulski, który kręci właśnie fabularyzowany dokument poświęcony noblistce, zwyciężczyni rozstrzygniętego niedawno plebiscytu na Polkę wszech czasów. W roli głównej zobaczymy Elisabeth Dudę. – Nie mogę się już doczekać pierwszych dni zdjęciowych – zdradziła aktorka w audycji „Pod lupą”.

Fabuła filmu nawiązuje do wybranych epizodów z życia Marii Skłodowskiej, za granicą znanej wszakże jako Marie Curie. – Na świecie praktycznie nikt nie wie, że była Polką, a my o to za bardzo nie dbamy. W ten sposób przegapiliśmy już Artura Rubinsteina, który podkreślał swoją polskość po niemiłym epizodzie 1968 roku – ubolewa Krzysztof Rogulski, który ma w swoim dorobku film poświęcony temu wybitnemu pianiście.

Maria Skłodowska-Curie była postacią nietuzinkową nie tylko za sprawą swych osiągnięć na niwie naukowej. Badaczka zjawiska promieniotwórczości, odkrywczyni radioaktywnych pierwiastków – radu i polonu, dwukrotna laureatka nagrody nobla była również – niezasłużenie – bohaterką skandalu obyczajowego i ofiarą antysemickich ataków ze strony ksenofobicznie nastawionej części francuskiej opinii publicznej. Do historii przeszła zarazem jako ikona ruchu feministycznego. Jak podkreśla Krzysztof Rogulski, ten właśnie feministyczny aspekt życiorysu Marii Skłodowskiej zostanie w jego filmie mocno zaakcentowany, zresztą nie tylko w nawiązaniu do losów głównej bohaterki.

– To nie jest film wyłącznie o Marii. To film o kobietach, które również dzisiaj torują innym kobietom drogę w zawodach do tej pory zarezerwowanych wyłącznie dla mężczyzn – tłumaczy reżyser. – Maria Skłodowska-Curie jest dla mnie pretekstem do poruszenia tematu, który wydaje mi się niesłychanie ważny, a mianowicie: pozycja kobiet we współczesnym świecie – dodaje.

Elisabeth Duda nie ma wątpliwości, że wątki dokumentalne i publicystyczne niepowiązane bezpośrednio z biografią noblistki będą stanowiły atut filmu Krzysztofa Rogulskiego. – Byłoby rzeczą zbyt pospolitą, gdyby po prostu chronologicznie opisać całe jej życie – zaznacza.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Elisabeth Dudą i Krzysztofem Rogulskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz