Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 29.06.2012

VHS-ki pełne cudów

Na amatorskich filmach nagranych na kasetach VHS można odnaleźć prawdziwe cuda. Tomasz Dubiel i Maciej Diduszko zbierają je by pokazać Polskę lat 90.
VHS-ki pełne cudówGlow Images/East News

Wiele osób na dnie szafy ukrywa kasety VHS nagrane w dzieciństwie. To często filmy z wesel, chrzcin, urodzin, komunii i wakacji. Dziś filmowanie ważnych wydarzeń domowymi kamerami można uznać za jeden z symboli lat 80. i 90.

Często te filmy są tak nudne, że nikt ich nie ogląda, ale okazuje się, że można na nich znaleźć ciekawe fragmenty np. style prasowania na tle relacji z obrad okrągłego stołu. Taki obrazek na jednej z kaset VHS odnaleźli Tomasz Dubiel i Maciej Diduszko czyli dwaj młodzi artyści, którzy wymyślili projekt VHS, o który opowiadali Oldze Mickiewicz.

- Projekt VHS polega na digitalizacji i twórczym wykorzystaniu prywatnych, amatorskich nagrań wideo z lat 90. W zamian za to, że ludzie udostępniają nam taśmy my przegrywamy je na płyty DVD - mówi Tomasz Dubiel. - Oglądamy taki materiał i jeżeli coś nas w tym interesuje to pokazujemy to szerszej publiczności.

Obaj twórcy z tego, co znajdą na kasetach wideo robią krótkie filmy, które można oglądać na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Wkrótce projekt będzie miał własną stronę internetową. Niektóre kadry z filmów zostaną też wykorzystane jako zdjęcia. Wszytko razem ma stworzyć obraz Polski lat 90.
- Wpadliśmy na ten pomysł dlatego, że często kaseta VHS jest nośnikiem wspomnień ludzi naszych roczników (urodzonych pod koniec lat 80.) Wtedy kamery pojawiły się w wielu domach w Polsce. To zapis socjologiczny tego okresu - mówią artysty.

Posłuchaj audycji Kuby Kukli "Stacja Kultura" i dowiedz się więcej o tym projekcie.

(pj)