Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 25.07.2012

Graffiti "w służbie" i "ku czci"

Czy spray'em można walczyć z systemem? W wakacyjnym cyklu "Street art uwagi wart" Czwórka sprawdza jak wygląda "zaangażowana" sztuka ulicy, czyli graffiti tworzone z myślą o celach wyższych.
fot. Levi SiuzdakWikimedia CommonsCCfot. Levi Siuzdak/Wikimedia Commons/CCfot. Levi Siuzdak/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • "Street art uwagi wart", czyli graffiti zaangażowane.
Czytaj także

Jako, że lato sprzyja organizowaniu streeartowych imprez, w przestrzeni miejskiej przybywa graffiti i murali - często tworzonych "ku pamięci" historycznych wydarzeń lub "ku czci" wybitnych postaci.
Tradycją już się stało, że na przełomie lipca i sierpnia w Warszawie powstają prace poświęcone Powstaniu Warszawskiemu. Tegoroczny mural przedstawiać będzie 63 powstańców, a namalują go Grzesiek "Forin" Piwnicki oraz mieszkańcy Warszawy. Czy taka forma artystycznej wypowiedzi jest już sztuką zaangażowaną?
Zdaniem Przemysława Dziubłowskiego z fundacji "Do dzieła" nie jest to takie oczywiste, bo większość tego typu prac powstaje na zamówienie instytucji i dodaje: - Tymczasem street art zaangażowany powstaje w wyniku dobrej woli i chęci artysty..

I taką właśnie sztukę w Polsce uprawia "zawodowy buntownik" - Dariusz Paczkowski, który walczy z systemem za pomocą spray'a. Z Włoch pochodzi Blu, który podobnie jak Banksy, w swoich pracach koncentruje się na konsumpcjonizmie.

Gdzie w Polsce znajdziemy jego prace i w którym mieście powstanie graffiti "ku czci" Stanisława Grzesiuka - dowiedzie się z materiału Olgi Mickiewicz w audycji "Stacja Kultura".

kul