Czwórka
Darek Matyja 05.07.2012

Wimbledoński finał Radwańskiej

Awans Agnieszki Radwańskiej do finału turnieju wimbledońskiego to największy sukces polskiego tenisa od 75 lat.
Agnieszka Radwańska na plakacie reklamującym kampanięAgnieszka Radwańska na plakacie reklamującym kampanięmateriały promocyjne

W 1937 roku Jadwiga Jędrzejowska awansowała do finału Wimbledonu, w którym przegrała z Dorothy Round 2:6, 6:2, 5:7. Po 75 latach awans do finału na trawiastych kortach w Londynie wywalczyła Agnieszka Radwańska. W półfinałowym meczu z reprezentantką Niemiec Angelique Kerber, Polce nie przeszkadzał tym razem deszcz (grano na korcie centralnym przy rozsuniętym dachu), nie przeszkadzała wydeptana trawa w okolicach linii końcowej, nie przeszkadzało nawet to, że Kerber jest zawodniczką leworęczną (a za takimi Radwańska nie przepada).

Pierwszy set trwał zaledwie 29 minut i zakończył się wygraną Polki 6:3. W drugim secie Radwańska przełamała podanie rywalki i wyszła na prowadzenie 3:2. Tej przewagi nie oddała już do końca spotkania ostatecznie po godzinie i dziewięciu minutach zwyciężając 6:3, 6:4.

Od zwycięstwa w Wimbledonie i poprawienia wyniku Jędrzejowskiej sprzed 75 lat dzieli "Isię" już tylko jeden mecz - z Sereną Williams. To pierwszy w karierze wielkoszlemowy finał Radwańskiej.