Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 15.01.2014

Technokultura – czy komputery rządzą sztuką?

W "Rozmowach po zmroku" zastanowimy się, jak technologie, która usprawniają nasze życia, zmieniają nasz sposób myślenia i przeżywania sztuki. Jakie relacje łączą nas ze światem sztucznej inteligencji i jakie miejsce odgrywają wciąż ludzkie zdolności twórcze, wyobraźnia i pomysłowość.
Technokultura  czy komputery rządzą sztuką?Glow Images/East News

Rośnie wpływ technologii na nasze życie – społeczne, kulturalne i artystyczne. Coraz więcej czynności i spraw powstaje z jej udziałem, pośrednictwem, a może także pod jej dyktando? Spędzamy coraz więcej czasu w interakcji z urządzeniami i systemami, a wiele kompetencji powierzamy sprzętom. Również artyści i twórcy kultury w większym stopniu polegają dziś na multimediach i sieciowych połączeniach – do tradycyjnych dziedzin sztuki wkroczyły nowe środki przekazu, rodzą się wirtualne muzea, zaś użytkownicy internetu aktywnie współtworzą obiegi kultury.

Technologia zdezaktualizowała podział na twórców i odbiorców sztuki, pozwoliła narodzić się nowym dziedzinom sztuki, a inne – zdemokratyzowała. Ale czy wsparła nasze umiejętności twórcze, czy też nas w nich wyręcza i schematyzuje twórczość?

Czy w przyszłości zdominowanej przez internet, rzeczy i inteligentne systemy pozostaniemy nieskrępowani w swojej kreatywności i uczuciowości? Jakie niespożytkowane dotąd możliwości, ale i zagrożenia dla artystów i publiczności niosą bliskie związki z technologią?
Gośćmi "Rozmów po zmroku" będą prof. Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk, oraz Alek Tarkowski, socjolog i kierownik Centrum Cyfrowego Projekt: Polska.
Na audycję zaprasza Paulina Wilk.

15 stycznia (środa), godz. 21.30-22.30