Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 30.04.2014

Czy będzie unia energetyczna?

Donald Tusk spotkał się z prezydentem Francji Francois Hollande’em, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, z premierem Włoch Matteo Renzim oraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy i Donald TuskPremier Hiszpanii Mariano Rajoy i Donald TuskPAP/EPA/BALLESTEROS
Posłuchaj
  • 30.04.14 Paweł Dobrowolski „Unia Celna to wytrych do drażnienia europejczyków (…)”

W Madrycie Premier Donald Tusk rozmawiał z szefem hiszpańskiego rządu Mariano Rajoyem na temat proponowanej przez szefa polskiego rządu europejskiej unii energetycznej. Politycy omówili też sytuację na Ukrainie.

- Rozmowa obu polityków trwała ponad godzinę. Hiszpania zawarła zawarcie proponowanej przez Donalda Tuska unii energetycznej. Premierzy zgodzili się, że podstawą realizacji tego projektu jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury - relacjonowała Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia w Madrycie.

Rozmowy o cenie gazu

Ukraina złożyła już wstępny pozew przeciwko Gazpromowi oczekuje rozmów z Rosją na neutralnym gruncie.

- Ostatni list prezydenta Władimira Putina wywołał duże poruszenie w całej Unii Europejskiej. Dlatego zaproponowano konsultacje, które rozwiążą zaplanowano na najbliższy piątek. Tematem rozmów będą ceny gazu, które drastycznie wzrastają oraz o przyszłości tranzytu. W najbliższy piątek Warszawę odwiedzi komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger, który spotka się z premierem, by omówić propozycje dotyczące stworzenia hiszpańsko – polskiego sojuszu energetycznego - powiedziała Magdalena Skajewska, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

Rosja utworzy Unię Celną?

- Temat energii jest baletem politycznym i mantrą Unii Europejskiej. Władimir Putin szuka alternatywnych rozwiązań dla Unii Europejskiej. Pomysł zaproponowany przez prezydenta Rosji o utworzeniu Unii Celnej niczego nie zmieni, ani nie wniesie nic nowego, dlatego pewnie nie powstanie - powiedział Paweł Dobrowolski, były ambasador na Cyprze i w Kanadzie, były rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Korzyści z Unii

Dziesięć lat temu Unia Europejska miała więcej przeciwników niż sceptyków. Dziś o członkostwie we wspólnocie myślimy bardziej pozytywnie.

Poparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie i wynosi ok. 60 - 70 proc. W 2004 roku niechętnie przystępowaliśmy do struktur obawialiśmy się, że dopiero przyszłe pokolenia naszych dzieci, wnuków skorzystają z członkostwa w Unii - Anna Radwan, Prezes Fundacji Schumana.

PR 24/ Paulina Olak