Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 17.01.2014

Troskliwi czworonożni terapeuci

Po stosunku do zwierząt poznajemy to, kto jakim jest człowiekiem. O zwierzętach wiemy, że są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, ale nie tylko.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneFlickr/Marvin Kuo
Posłuchaj
  • 17.01.14 Maria Czerwińska i Anna Strumińska o czworonożnych terapeutach

Okazuje się, że zwierzęta mogą mieć niebagatelne znaczenie w leczeniu nerwic, ADHD, czy w nauce zachowań społecznych. Koty, psy oraz konie wykorzystywane są z powodzenie w terapii dzieci, osób niepełnosprawnych czy starszych. Jak kochamy zwierzęta?

Anna
Anna Strumińska i Maria Czerwińska, foto: PR24/PJ

- Miłość do zwierząt jest różna i  nie zawsze mądra. Niezależnie od tego jak kochamy, czy mądrze czy nie, czy jesteśmy odpowiedzialni i mamy wyobraźnię, w ten sam sposób postępujemy też z naszymi pupilami - powiedziała Anna Strumińska, Fundacja Hipoterapia.

- Wszystko zależy od tego jakimi sami jesteśmy ludźmi. Jeśli potrafimy kochać zwierzęta to potrafimy kochać  samych siebie  i uczymy się uczuć do innych z naszego otoczenia. Pytanie czy my naprawdę potrafimy kochać zwierzęta? - powiedziała Maria Czerwińska, Fundacja CZE-NE-KA.

Musimy znać potrzeby zwierząt i uwzględniać je. Za niewielką ilość miłości, kilka chwil spędzanych z pupilami, w zamian otrzymujemy jeszcze więcej ciepłych uczuć, do tego musi istnieć więź między człowiekiem, a psem. Czy zwierzęta potrafią nauczyć nas pewnych zachowań społecznych?

- Wybierając zwierzęta do terapii musimy dokładnie sprawdzać ich przeszłość. Konie maja świetną pamięć. Mogą kojarzyć jakieś traumy, które związane są z człowiekiem. Konie uczą tego, że jeśli zachowamy się w niegodny sposób to następuje reakcja obronna. Terapie są lekiem na całe zło, w każdym wieku  – dodała Anna Strumińska.

-  Dogoterapia to wieczna zmienność adresatów, do których jest ona kierowana. Bez względu na wiek dogoterapia jest potrzebna wszystkim. Jeśli chodzi o schorzenia to większość. Jedynym przeciwwskazaniem są alergie. Terapia obejmuje naukę prawidłowych zachowań i niepełnoprawność intelektualną. Nawet lęk przed zwierzęciem jest elementem terapii – wyjaśnia Maria Czerwińska.

 

 

 

PR24/Paulina Olak

tagi: