Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 28.01.2014

Historia terroryzmu

Zamach samobójcze, detonowanie bomb na dworcach kolejowych, czy porywanie samolotów. Terroryzm. Zjawisko, które towarzyszy nam już od starożytności. Zjawisko, które przyprawia o dreszcze nie tylko polityków, ale także zwykłych obywateli.
Historia terroryzmuflickr.com/Nomadic Lass
Posłuchaj
  • 28.01.14 Kawa Dyplomatyczna: Historia terroryzmu

Zamachy terrorystyczne są jednym ze sposobów uprawiania polityki. Ugrupowania terrorystyczne poprzez akty przemocy zwracają uwagę świata na swoje problemy. Zdarza się też, że zamachy terrorystyczne są próbą zaistnienia w historii.

- Uznaje się, że pierwszym terrorystą był Herostrates z Efezu, który w 356 roku p.n.e spalił Świątynię Artedmidy – jeden z cudów świata starożytnego. Zrobił to dla uzyskania rozgłosu. Tutaj koło się zamyka. Dzisiaj zamachowcy nie tylko realizują swoje cele polityczne, ale i osobiste. Rozgłos był niezwykle istotny choćby dla Andersa Breivika – powiedział w PR24 Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Grzegorz
Grzegorz Cieślak foto: PR24/JW

Terroryzm to nie tylko problem Bliskiego Wschodu i Afryki. W nie tak odległej przeszłości działalność grup terrorystycznych dotyczyła Europy. Akty terroru dokonywane przez irlandzką IRĘ czy baskijską ETĘ nadal pozostają w pamięci wielu mieszkańców Starego Kontynentu.

Działania wielu rządów państw Zachodu nastawione są na walkę z terroryzmem. Jednak terroryzm, podobnie jak wojny, nieodłącznie związany jest z naszym życiem.

- Wątpliwe jest, by kiedykolwiek udało się wyeliminować terroryzm z naszego życia. Zgodnie z koncepcją „Fal terroryzmu”, co jakiś czas zjawisko terroryzmu będzie się nasilało – dodał Gość PR24.

PR24/MP