Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 24.04.2014

Studenci w UE

Młodym ludziom zależy na zdobywaniu doświadczeń i rozwijaniu umiejętności. Zadaniem polityki Unii Europejskiej wobec młodzieży jest podnoszenie jakości nauczania, rozpowszechnianie języków państw członkowskich oraz popieranie wymiany studentów, uczniów i nauczycieli.
Studenci w UEsxc/lusi
Posłuchaj
  • 24.04.14 Marcin Rolnik „W ciągu ostatnich dziesięciu lat prawie pół miliona osób wyjechało za granicę (…)”

W tym roku mija dziesiąta rocznica członkowstwa Polski w Unii Europejskiej. Przy okazji takich rocznic często mówi się o szansach dla młodych ludzi, które wynikają z uczestnictwa w strukturach wspólnoty. W 1987 roku powstał program wymiany studentów Erasmus. Mimo że jego zasięg i cele poszerzały się w kolejnych latach, główna idea pozostaje nadal taka sama.

Studenci za granicą

W tym roku ruszyła nowa edycja najpopularniejszego programu wymiany studenckiej – Erasmus+. Program ten umożliwia zagraniczną mobilność m.in. wyjazdy studentów w celach edukacyjnych oraz wspiera budowę partnerstwa pomiędzy uniwersytetami, szkołami.

- Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przez ostatnie dziesięć lat aktywnie uczestniczyła w tym, żeby polska edukacja zyskała jak najwięcej. Udało się nam dofinansować wiele projektów. W ciągu ostatnich dziesięciu lat prawie  pół miliona osób wyjechało za granicę. Wśród nich byli głównie studenci z programu Erazmus+, uczniowie szkół zawodowych nauczyciele i osoby dorosłe – powiedział Marcin Rolnik, członek zarządu FRSE.

-  Program Erazmus plus powstał po to, by podkreślić, że młodzi ludzie są w Europie najważniejsi. Zależy nam na edukacji oraz działaniu na rzecz młodzieży. Potencjał leży w kapitale ludzkim. Dlatego program Erazmus+ plus skierowany jest również do osób starszych. Rozwija ich umiejętności w obsłudze komputerów, tak aby osobom dojrzałym lepiej się żyło  – dodała Alina Respondek, Erasmus+.

 

PR24/Paulina Olak