Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 05.05.2014

Nie chcemy być wykluczeni!

Osoby dotknięte niepełnosprawnością wciąż stykają się z dyskryminacją w codziennym życiu. Aby zapewnić im pełny dostęp do kultury, umożliwić załatwianie spraw w urzędach oraz ułatwić poruszanie się po mieście konieczne są zmiany w prawie.
Nie chcemy być wykluczeniflickr/Wetzel!
Posłuchaj
  • 05.05.14 Maciej Niepogodziński: „Często uważa się, że osoba niepełnosprawna to klient trudny. Trzeba uświadamiać, że jest wręcz przeciwnie.”

Niepełnosprawnością jest dotkniętych ponad 12 procent Polaków. Z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych ulicami Warszawy przeszła Manifestacja Godności. Protestujący domagali się, między innymi, zwiększenia rent inwalidzkich i zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych oraz nowelizacji ustawy antydyskryminacyjnej.

– Wszystkie problemy, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnością zasługują na uwagę nie tylko polityków, ale całego społeczeństwa. Od kilku lat coraz częściej mówi się o potrzebach tych ludzi, ale mało się robi. W prawie nie ma jednoznacznych zapisów wprowadzających rozwiązania zapewniające osobom z niepełnosprawnością, na przykład, dostęp do kultury – powiedziała w PR24 Anna Żórawska z fundacji Kultura Bez Barier.

Język migowy w urzędach

Zgodnie z prawem, każdy może uzyskać dostęp do tłumacza języka migowego w instytucjach publicznych. W praktyce jednak, bardzo rzadko urzędnicy są dobrze przygotowani na rozmowę z osobami niepełnosprawnymi. Anna Żórawska wspomniała, że jedna z urzędniczek widząc osobę posługującą się językiem migowym, z obawy przed kontaktem schowała się pod blat biurka.

– Społeczeństwo na co dzień ma mały kontakt z niepełnosprawnością, więc boi się. Jeśli taki urzędnik nie zostanie wcześniej przeszkolony, to ma lęk przed kontaktem i nie uświadamia sobie potrzeb takiej osoby, nie wie w jaki sposób może pomóc – powiedział Waldemar Rogowski z fundacji „Zero Barier”.

Przestrzeń bez barier

Wiele problemów przysparza osobom niepełnosprawnym poruszanie się po miastach, które nie są dostosowane do ich potrzeb. Często przy projektowaniu nowych budynków architekci i urzędnicy starają się uwzględnić pewne ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością, jednak w praktyce te rozwiązania usuwają tylko część barier.

– Zmiany w prawie budowlanym zwracają uwagę tylko na jeden typ dysfunkcji, czyli na osoby na wózkach. A przecież osoby niewidome, niedowidzące i głuche też muszą mieć w jakimś stopniu przystosowany obiekt. Trzeba zwrócić uwagę, że każdy z projektów jest indywidualny, więc nie da się wszystkiego zamknąć w sztywne ramy. Potrzebne są konsultacje – stwierdził Maciej Niepogodziński z fundacji „Zero Barier”.

Anna Mikołajewska