Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 20.05.2014

Dobre i złe strony odwróconej hipoteki

Odwrócona hipoteka to kredyt, którego kredytobiorca nie musi spłacać. Ten szczególny rodzaj pożyczki pozwala bankom udostępniać środki finansowe pod zastaw mieszkania.
Dobre i złe strony odwróconej hipotekiflickr/Neil. Moralee
Posłuchaj
  • 20.05.14 mec. Renata Robaszewska „W przyszłości nasze mieszkania będą zabezpieczeniem kredytu (...)"

Spłata kredytów następuje dopiero po śmierci kredytobiorcy. Bank odzyskuje dług od spadkobierców albo przejmuje nieruchomość lub uzyskuje prawo użytkowania gruntu.

Korzyści dla seniorów

Projekt ustawy zawiera korzystne rozwiązania dla osób starszych, choć limit wieku osób nie został określony. Seniorzy będą mogli zawierać z bankiem umowę odwróconego kredytu hipotecznego.

- Pomysł ten narodził się w Stanach Zjednoczonych i powoli jest już wdrażany w Europie. Kredyt jest takim rodzajem umowy, który podpisuje się tylko w banku. Od kilku lat mówi się o planach ustawodawczych odwróconej hipoteki, które mają uregulować zobowiązania obu stron - powiedziała mec. Renata Robaszewska

Własność do śmierci

Podpisując umowę z bankiem, należy wziąć pod uwagę odpowiednie zabezpieczenia. Dotyczy to przede wszystkim prawa i gwarancji do dożywotniego użytkowania naszego mieszkania.

- W przyszłości nasze mieszkania będą zabezpieczeniem kredytu. W sytuacji, w której nasi bliscy nie rozliczą się po naszej śmierci w odpowiednim momencie z bankiem, ten przejmie mieszkanie. Jeśli nie mamy dobrze skonstruowanej umowy, a w niej zagwarantowanego dożywotniego użytkowania mieszkania, to możemy spodziewać się najgorszego scenariusza  – dodała mec. Renata Robaszewska.

PR24/Paulina Olak