Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 14.07.2014

Brudna i czysta energia

Ekolodzy protestują przeciwko budowie kopalni węgla brunatnego w gminie Gubin. Akcję pod hasłem „Stop odkrywce” zorganizowały Greenpeace Polska wraz z koalicjantami z ekologicznych i lokalnych stowarzyszeń.
Brudna i czysta energiaflickr/wwwuppertal
Posłuchaj
  • 14.07.2014 Iwo Łoś: „Wcale nie potrzebujemy budować żadnych nowych kopalni odkrywkowych. Polski sektor energii może iść w innym kierunku”

Przeciwnicy kopalni argumentują, że odkrywkowy sposób wydobycia surowców, nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, oznacza zniszczenie ogromnych powierzchni ziemi. Na użytek kopalni została oddana 1/3 powierzchni gminy, w tym tereny rolnicze, zamieszkałe lub zalesione.

Kopalnia przyniesie korzyści?

Przedstawiciele PGE Gubin twierdzą jednak, że wysoki poziom techniki i świadomość ekologiczna zminimalizuje szkody wynikające z eksploatacji górniczej. Podkreślają, że w pierwszym etapie zajęte zostanie 1500 ha, a docelowo 2500 ha, ale tereny te będą od razu sukcesywnie rekultywowane. Wskazują też na pozytywne skutki budowy kopalni.

– Rozmawiamy z ludźmi i wielu z nich przekonało się do tej inwestycji. Pokazujemy im, jak wygląda kopalnia, organizujemy wycieczki do funkcjonujących zakładów wydobywczych, gdzie można zobaczyć, że do samej skarpy rośnie trawa lub są uprawiane pola. W szkołach dzieci mają dodatkowe bezpłatne zajęcia, wyjeżdżają na kolonie, gmina ma pieniądze na inwestycje, a ludzie mają pracę  – powiedziała w PR24 Hanna Mrówczyńska, dyrektor projektu PGE Gubin.

– To przedziwna, kuriozalna i propagandowa sytuacja. Osobiście spotykam się z ludźmi z terenów pokopalnianych. Rolnicy do dziś procesują się z koncernami energetycznymi o to, że zostali wywłaszczeni, kopalnie osuszały ich tereny rolne. Ten mit o Disneylandzie, który ma powstać, bo napłyną pieniądze do gminy, to kuriozum bez pokrycia – odpowiedział Iwo Łoś, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego, Greenpeace Polska.

Energia odnawialna zamiast węgla

Ekolodzy, jako alternatywę dla energetyki węglowej, proponują zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej. Ich zdaniem koszty zewnętrzne korzystania z tradycyjnej energetyki, na przykład wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie obywateli, powodują, że ekologiczna energia staje się bardziej opłacalna.

– Stać nas na niebudowanie nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego, a zamiast tego na rozwój odnawialnych źródeł i efektywności energetycznej. Dzięki temu będą powstawać miejsca pracy w sektorze energii odnawialnej. Biogazownie mają bardzo duży potencjał. W Niemczech są całe wsie, gdzie na każdym dachu są zainstalowane kolektory słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne – stwierdził Iwo Łoś.

PR24/Anna Mikołajewska