Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 31.07.2014

Katalonia chce niepodległości

Wczoraj premier Hiszpanii spotkał się z przewodniczącym lokalnego rządu Katalonii. Władze tego autonomicznego regionu Hiszpanii żądają przeprowadzenia niepodległościowego referendum.
Katalonia chce niepodległościflickr/Marc Sardon
Posłuchaj
  • 31.07.2014, Kinga Brudzińska: „70 proc. Katalończyków chce mieć prawo do decydowania o sobie, ale tylko 45 proc. chce niepodległości.”

Katalonia to bardzo bogaty, a jednocześnie cieszący się największa autonomią region Hiszpanii. W 2006 roku społeczeństwo katalońskie zostało uznane za odrębny naród, co jeszcze poszerzyło ich uprawnienia dotyczące, na przykład, odrębności edukacji.

– Źródłem odnowienia dążeń niepodległościowych był kryzys gospodarczy. Katalończycy, rozczarowani stanem gospodarki, zaczęli wysuwać wnioski, że samym będzie im lepiej. Skoro wpłacają do budżetu więcej, niż dostają, to gdy się odłączą, to ich standard życia będzie wyższy – podkreślała Kinga Brudzińska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Separatyści Europie

Rosnące nastroje secesjonistyczne w Hiszpanii mogą przenieść się na inne kraje europejskie. Najsilniejsze tego typu ruchy działają w Szkocji. Czy możliwe, że w Unii Europejskiej z jakiś czas dojdzie do rozłamu w którymś z państw?

– Możemy się tego spodziewać, ale zarówno poprzedni komisarz, Barosso, jak i Juncker, mówią, że sprawy separatyzmu zostawiają państwom, jednak ewentualne nowe państwa musiałyby od zera aplikować o członkostwo w Unii. To byłby skomplikowany proces, który poprzednie kraje tych nowych państw mogłyby zablokować poprzez weto w Radzie – powiedział Krzysztof Kokoszczyński z portalu EurActiv.pl.

Bankructwo Argentyny

Po raz drugi w ciągu 13 lat Argentyna jest w stanie bankructwa. W 2001 roku kraj był niewypłacalny, a dziś odmawia zwrotu 1,5 miliarda dolarów długu swoim wierzycielom, choć teoretycznie dysponuje potrzebnymi środkami finansowymi. Trudna sytuacja finansowa kraju nie zachwiała stabilnością władzy prezydent Cristiny Fernández de Kirchner.

Westerland upamiętnia powstanie

Heinz Reinefahrt, to jeden z największych zbrodniarzy SS, który odpowiada za rzeź Woli, w której zginęło nawet 60 tysięcy cywilów. Po zakończeniu wojny nie stanął przed sądem, tylko został burmistrzem miasteczka Westerland. Przez wiele lat prawda o jego zbrodniach była przemilczana, ale dziś w tej miejscowości zwisła tablica pamiątkowa ku czci ofiar Powstania Warszawskiego.

Walki w Strefie Gazy

Od ponad trzech tygodni trwa najdłuższa operacja w Strefie Gazy. Dziś kolejna szkoła prowadzona przez ONZ została zbombardowana przez wojska izraelskie, ale tym razem, nikt nie zginął. Wczoraj, w innej szkole, w której szukali schronienia cywile zginęło 15 osób.

– Izrael mówi, że z tamtego miejsca był prowadzony ostrzał Hamasu. ONZ twierdzi, że aż 17 razy informowano, że ta szkoła była zamieszkana przez cywilów. Amerykanie dziś w bardzo ostrych słowach potępili to, co Izrael robi z cywilami w Gazie. Również sami Palestyńczycy są tym oburzeni, ponieważ ta szkoła wydawała się bezpiecznym schronieniem – powiedział w PR24 Wojciech Cegielski, specjalny wysłannik Polskiego Radia do Strefy Gazy.

AM