Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 02.08.2014

Wietnam – kraj pełen kontrastów

Gorąca zupa na śniadanie, świńskie uszy na obiad i modlitwy buddyjskie – wietnamski rytm dnia, zwyczaje i przesądy mogą wydawać się dziwne dla Europejczyków. To właśnie ta inność sprawia, że ten kto raz odwiedził ten kraj musi do niego wrócić.
Wietnam  kraj pełen kontrastówflickr/louis.foecy.fr
Posłuchaj
  • 02.08.14 Andrzej Meller „Każdy kto wybiera się do Wietnamu powinien przeznaczyć na to co najmniej trzy tygodnie (…)”

O Wietnamie mówi się, że na tle innych krajów wyróżnia go oryginalność. Gęsto zaludnione delty i pas wzdłuż wybrzeża kontrastują z górskimi obszarami. Spokojna stolica Wietnamu - Hanoi znacznie różni od kolorowych, pełnych energii miast.

Andrzej
Andrzej Meller; foto: PR24/MR

Tylko Wietnam

W położonym na Półwyspie Indochińskim Wietnamie żyje ponad 90 milionów ludzi. Warunki życia w tym państwie w niczym nie przypominają standardów obowiązujących na obszarze starego kontynentu.

- Podróż po Azji trwała dwa lata. Do Wietnamu trafiliśmy po powrocie z Filipin i wydawało mi się, że przetrwam w tym państwie kilka miesięcy. W małej wiosce nad morzem położonej niedaleko Sajgonu mieszkamy już ponad rok.  Moje pierwsze wspomnienia z wizyty w Wietnamie wiążą się z Sajgonem – miastem, które nie należy do najbezpieczniejszych. Trzeba mieć oczy dookoła głowy. Kradzieże w tym mieście odbywają się niezwykle często. Znikają nawet motory pozostawione przed domem – podkreślił Andrzej Meller, dziennikarz, podróżnik, pisarz.

Kraj rybacko – górski

W połowie lat 90. Wietnam szerzej otworzył się na turystów. Piękna, słoneczna pogoda, która trwa nieustannie od listopada do kwietnia sprawia, że ten kraj staje się idealnym miejscem do życia.

- Słońce jest bardzo intensywne. O godzinie 10 człowiek czuje się już na tyle zmęczony, że potrzebuje odpoczynku. Wietnam ma 2 tysiące kilometrów długości i jest krajem rybackim. Kraj jest atrakcyjny pod względem warunków geograficznych. Ludzie się bardzo dobrze odżywiają i można odnieść wrażenie, że rzadko chorują. Je się głównie ryż, warzywa, czosnek i oczywiście dużo przypraw – powiedział Andrzej Meller.

PR24/ Paulina Olak