Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 06.08.2014

Nawałnice nad Polską

Z jednej strony zagrożenie pożarowe, z drugiej strony groźne nawałnice. Z powodu wysokich temperatur niektóre regiony Polski dotknięte są suszą, a nad innymi przechodzą gwałtowne burze z obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem.
Nawałnice nad Polską flickr/lrargerich
Posłuchaj
  • 06.08.14 St. bryg. Paweł Frątczak: „Tak duża masa wody spływająca z gór, powoduje gwałtowny wzrost destrukcyjnej siły strumieni (…)”

W ostatnim czasie najbardziej dotkliwie skutki nawałnic odczuły województwa: małopolskie, kujawskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. W ciągu jednej doby na terenie całej Polski miało miejsce 760 zdarzeń związanych z burzami, wichurami oraz opadami deszczu i gradu.

St.
St. bryg. Paweł Frątczak, foto: PR24/PJ

– Najgorsza sytuacja jest w powiecie myślenickim i limanowskim. Nad tymi terenami przeszła gwałtowna burza połączona z bardzo intensywnymi opadami deszczu. W ciągu 3 godzin spadło tam 100 litrów wody na metr kwadratowy – mówił w PR24 st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

 

Groźne powodzie

Nawałnice, którym towarzyszą obfite opady deszczu, są główną przyczyną powodzi i podtopień. Przybierają nie tylko rzeki, ale też małe strumienie, które zdawać by się mogło nie stanowią realnego zagrożenia. Niszczycielska siła wody jest ogromna.

– Tak duża masa wody spływająca z gór, powoduje gwałtowny wzrost destrukcyjnej siły strumieni. Woda zrywa wszystko, co napotyka. Nawet ogromne mosty, które mają stalowe lub betonowe przęsła – powiedział Gość PR24.

Minimalizowanie skutków

Klęskom żywiołowym nie można zapobiec, ale w takim przypadku należy zająć się minimalizowaniem szkód.  Obecnie występujące zjawiska pogodowe w Polsce nie stanowią nic nadzwyczajnego. Zmieniła się tylko ich dynamika i przebieg, dlatego mimo wszystko można stawić im czoła.

– Należy słuchać prognoz pogody i kiedy słyszmy, że mogą wystąpić gwałtowne zjawiska pogodowe, to powinniśmy wtedy nie wychodzić z domu, zabezpieczyć swoje mienie. Ograniczyć straty można między innymi  przez zabezpieczanie obiektów workami z piaskiem. W ten sposób w wielu miejscowościach udało się uratować wiele budynków – wskazywał st. bryg. Paweł Frątczak.

PR24/GM