Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 25.08.2014

Polski rynek pracy

W ostatnich latach sytuacja na polskim rynku pracy ulega poprawie. Zgodnie z ostatnimi danymi Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce jest niższa od unijnej średniej. Tymczasem zmiany w funkcjonowaniu rodzimych urzędów pracy przez wielu ekspertów oceniane są negatywnie.
Polski rynek pracyflickr/unpatitodegoma
Posłuchaj
  • 25.08.14 Lech Antkowiak: „Wbrew zapowiedziom, nie doszło do wielkiej rewolucji (…)”

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej wprowadzony został tzw. „profil pomocy”. Zbieranie dodatkowych informacji o poszukujących zatrudnienia ma usprawnić proces znajdowania pracy.

Na podstawie wypełnionego kwestionariusza, osoby poszukujące zatrudnienia przydzielane są do jednej z trzech kategorii.

- Wbrew zapowiedziom, nie doszło do wielkiej rewolucji. Choć wiele zmian jest bardzo ciekawych, nie przyczyniły się one do odbiurokratyzowania urzędów pracy – spowodowały rzecz odwrotną. Urzędnicy są zmuszeni do wypełniania kolejnych ton papierów - mówił w Polskim Radiu 24 Lech Antkowiak, Zastępca Dyrektora Urzędu Pracy m. st. Warszawy.

Gość PR24 podkreślał również, że samorządy powiatowe nie są wystarczająco wspierane w tworzeniu służb adekwatnych do sytuacji na lokalnym rynku pracy. Dominika Stankiewicz, ekspert BCC ds. rynku pracy zaznaczyła, że z oceną reformy należy jednak jeszcze poczekać.

- Urzędy pracy i agencje zatrudnienia dopiero uczą się funkcjonowania w nowych warunkach. Nie można oczekiwać, że w ciągu trzech miesięcy kształtowane przez lata nawyki i doświadczenia ulegną zmianie - wyjaśniała Dominika Stankiewicz.

W Polskim Radiu 24 o sytuacji na polskim rynku pracy mówiła także Monika Zaręba, specjalista ds. rynku pracy z organizacji Pracodawcy RP.

PR24/MP