Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 10.09.2014

Mieszkanie w Polsce to nadal luksus

Program „Mieszkanie dla Młodych” cieszy się dużą popularnością. Bez wsparcia finansowego ze strony państwa, większość młodych ludzi nie może sobie pozwolić na zakup własnego lokum. Wkrótce w programie wprowadzone zostaną zmiany, które jeszcze zwiększą jego dostępność.
Mieszkanie w Polsce to nadal luksusflickr/alabaster crow photographic
Posłuchaj
  • 10.09.14 Piotr Hofman: „Program pomaga młodym ludziom w podjęciu decyzji o zakupie mieszkania (...)"

„Mieszkanie dla Młodych” to program działający od początku tego roku, który ma ułatwić osobom do 35 roku życia zakup własnego mieszkania. Wsparcie polega na dofinansowaniu wkładu własnego i spłaty części kredytu. Do końca sierpnia pozytywnie rozpatrzono 10 tysięcy wniosków. To bardzo dużo, w porównaniu do programu „Rodzina na Swoim”, który zakończył się w 2012 roku.

Zmiany w „Mieszkaniu dla Młodych”

Analiza pierwszych kwartałów obowiązywania programu wykazała kilka błędów. Dlatego też ustawodawca planuje wprowadzenie kilku zmian, między innymi dotyczących wysokości dopłat. Progi zostaną podniesione o 5 proc, czyli do 15 proc. dla osób bezdzietnych, 20 proc. dla rodziców dwójki dzieci i 25 proc. dla osób z trójką dzieci.

– Jeśli w czasie trwania programu uczestnikowi urodzi się kolejne dziecko, to istnieje możliwość dodatkowej dopłaty 5 proc. Ten program jest zdecydowanie nastawiony prorodzinnie. Co ciekawe, w lipcu tego roku została wypłacona pierwsza taka dopłata dodatkowa, bonus za trzecie dziecko urodzone w trakcie programu – powiedział Piotr Hofman, ekspert rynku deweloperskiego.

Dostępność mieszkań w MdM

Istotną kwestią są także limity dotyczące cen za metr kwadratowy mieszkania, którego zakup może być objęty programem. W Warszawie ograniczenie wynosi 6126 zł. To stosunkowo niewiele i jedynie część dostępnych na rynku lokali mieści się w tym limicie.

– W pierwszym półroczu trwania programu najwięcej wniosków rozpatrzono pozytywnie w Województwie Pomorskim, w Gdańsku. To dlatego, że tam był bardzo wysoki limit, praktycznie taki sam jak w Warszawie. A ceny są znacznie niższe i to spowodowało dużą dostępność – podkreślał Gość PR24.

Ułatwienia dla wynajmujących

Dla osób, które nie są zdecydowane na zakup mieszkania lub nie kwalifikują się do programu MdM, Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi Fundusz Mieszkań na Wynajem. W ramach tego programu powstanie kilkadziesiąt tysięcy mieszkań zlokalizowanych w dużych miastach Polski. Lokale te będzie można wynająć w bardzo atrakcyjnej cenie.

– Istotne jest również to, że umowa najmu będzie zawierana z Funduszem Mieszkań na Wynajem, czyli instytucją, która gwarantuje jej stabilność. Te mieszkania będą zlokalizowane w dobrych dziennicach z łatwym dostępem do komunikacji, edukacji, handlu. Tak, aby ludzie szukający pracy w nowym mieście nie tracili czasu na dojazdy – stwierdził Piotr Hofman.

PR24/AM