Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 07.10.2014

Kurdowie a państwa islamskie

Pogranicze iracko-syryjskie obecnie jest areną zmagań między bojownikami z Państwa Islamskiego a międzynarodową koalicją, w skład której wchodzą m.in. wojska amerykańskie, francuskie czy tureckie. Kurdowie są jedną z najbardziej pokrzywdzonych grup w tym konflikcie.
Kurdowie a państwa islamskiePAP/EPA/SEDAT SUNA
Posłuchaj
  • 07.10.14 Roman Chłaczkiewicz: „Marzenia narodu kurdyjskiego dotyczące stworzenia własnego państwa nie wystarczą, aby ten kraj zaistniał na mapie (…)

Kurdowie w ostatnim czasie próbują zwrócić oczy świata na swoje dramatyczne położenie. We wtorek grupa kilkudziesięciu przedstawicieli tego narodu wtargnęła do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli, aby pokazać, w jakiej sytuacji znajduje się ludność zamieszkująca syryjskie miasto Kobani, które od niespełna miesiąca jest atakowane przez dżihadystów.

O pozycji Kurdystanu na geopolitycznej mapie regionu mówił w „Kawie Dyplomatycznej” Roman Chałaczkiewicz, były Ambasador RP w krajach Bliskiego Wschodu.

– Kurdystan w granicach Iraku jest obecnie autonomią. Jednak region znajduje się w takim położeniu geopolitycznym, że marzenia narodu kurdyjskiego dotyczące stworzenia własnego państwa nie wystarczą, aby ten kraj zaistniał na mapie – tłumaczył dyplomata.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał również, że Kurdowie, zamieszkujący terytoria takich państw jak Turcja, Syria, Iran czy Irak oprócz problemów czynionych przez władze tych państw w kwestii utworzenia nowego państwa, mają także problemy wewnętrzne.

– Na przestrzeni wieków Kurdowie zamieszkiwali różne państwa – dlatego przedstawiciele tego narodu mieszkający w Turcji, Syrii czy Iraku mają różną historię i przez to dzisiaj mają różne, często sprzeczne ze sobą interesy, nie pozwalające na mówienie wspólnym głosem – wyjaśniał Roman Chałaczkiewicz.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Grzegorza Dziemidowicza.

PR24