Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 13.10.2014

Bezpieka przeciw księdzu Popiełuszce

Niebawem ukaże się drugi tom źródłowego wydawnictwa, wyboru dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Aparat represji wobec ks. Jerzego Popiełuszki”. Redaktorem tomu i autorem wstępu jest pracownik IPN Jakub Gołębiewski, Gość PR24. Zapowiada on, że II tom książki ukaże się na 30-rocznicę śmierci Popiełuszki.
Bezpieka przeciw księdzu PopiełuszcePAP/Grzegorz Rogiński
Posłuchaj
  • 13.10.14 Jakub Gołębiewski: „Sposobem na nękanie księdza było działanie agentury (…)”

Sprawa śmierci księdza Jerzego Popiełuszki nadal kryje w sobie wiele tajemnic. Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej wciąż próbują wyjaśnić mechanizmy, które doprowadziły do tego tragicznego morderstwa. W ujawnieniu kulisów tej śmierci może być pomocna publikacja Instytutu, w której czytelnik będzie mógł się zapoznać z szeroką dokumentacją prowadzonego śledztwa w tej sprawie.

– Drugi tom zawiera głównie dokumenty dotyczące śledztwa przeciwko sprawcom porwania i zabójstwa księdza. Są to przede wszystkim protokoły zeznań, jak również dokumenty pokazujące kulisy całego śledztwa. Pierwszy raz materiały będą upublicznione w całości. To są protokoły przesłuchania trzech sprawców: Piotrowskiego, Chmielewskiego i Pękali oraz ich zwierzchnika Adama Pietruszki – powiedział Jakub Gołębiowski.

Metody represji wobec księdza

Inwigilacją Popiełuszki zajmowała się Służba Bezpieczeństwa, prokuratura oraz Urząd do Spraw Wyznań.

– SB zajmowało się przede wszystkim tym, co ksiądz mówi na mszach św. Ten materiał był wykorzystywany przez Urząd do Spraw Wyznań, których przedstawiciele byli zmuszani do tego, by zajęli się „przestępczą” działalnością księdza. Oskarżenia komunistów skupiały się na aspekcie politycznym jego przesłań, choć sam Popiełuszko walczył jeno o wolność ojczyzny – stwierdził Gość PR24.

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz