Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 15.10.2014

O zaufaniu do lekarzy i transplantologii

Problem zaufania do lekarzy podczas stawiania diagnozy i polska transplantologia oraz medycyna w kontekście filmu „Bogowie” – to główne tematy, o których w audycji Henryka Szrubarza wypowiadali się prof. Noreena Hertz i prof. Marian Zembala.
O zaufaniu do lekarzy i transplantologii flickr/ Alex Proimos
Posłuchaj
  • 15.10.14 Prof. Marian Zembala: „Za prof. Religą poszlibyśmy w ciemno (…)”

Prawdopodobnie co szósta diagnoza lekarska jest błędna. Natomiast prawie 40 proc. prac z dziedziny medycyny nieprawidłowo zinterpretowało wyniki badań, głównie w wyniku nacisków podmiotów finansujących testy. Zdaniem prof. Noreeny Hertz decyzje odnośnie zdrowia należą do najważniejszych w naszym życiu, ale mimo tego zdarzają się nietrafione diagnozy.

– W Stanach Zjednoczonych rocznie umiera prawie 50 tys. osób  z powodu błędnej diagnozy lekarskiej. Mamy nawyk, żeby ślepo ufać lekarzom i poddawać się im w pełni oraz postępować zgodnie z ich wskazaniami. Nie przeciwstawiamy się, co wynika z tego, że podchodzimy do nich z pewną czcią – mówiła ekonomistka z University College London.

Gość PR24 podkreśliła także, że problemem są nie tylko błędne diagnozy, lecz także rozbieżność opinii lekarzy co do choroby pacjenta i metod jej leczenia.

– Wielokroć mamy do czynienia z sytuacją, gdy dwóch lekarzy ma kompletnie przeciwstawne opinie na dany temat. Można to przede wszystkim zauważyć w przypadku skomplikowanych i poważnych schorzeń – wskazywała prof. Noreena Hertz.

Bogowie transplantologii

W kinach można zobaczyć film „Bogowie” będący opartą na faktach historią życia prof. Zbigniewa Religii, który jako pierwszy w Polsce dokonał udanego przeszczepu serca. W Polskim Radiu 24 prof. Zbigniewa Religę i jego determinację wspominał prof. Marian Zembala.

– Film pokazuje, że przeszkód było dużo więcej niż zwykle, ponieważ przychodziły one ze wszystkich stron. Za prof. Religą poszlibyśmy w ciemno, ponieważ w tym człowieku była pasja i uczciwość. Te dwie cechy i zauważanie innych sprawiały, że wierzyliśmy mu do końca i czas pokazał, że miał rację – opowiadał współpracownik prof. Zbigniewa Religi.

Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zwrócił również uwagę, że następcy obecnych lekarzy muszą być lepsi od nich samych.

– Nasi następcy muszą być lepsi od nas i już są. Inaczej nie byłoby postępu i to jest także pokora, abyśmy w porę zrozumieli, że zostawiamy pole młodszym. Jeżeli twoi następcy nie będą lepsi od ciebie w służeniu chorym, to jest to przede wszystkim zły znak dla ciebie – podsumował prof. Marian Zembala.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Henryka Szrubarza!

PR24/GM