Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 04.11.2014

Czy marihuana powinna być legalna?

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że polskie przepisy zabraniające uprawy konopi na własny użytek są konstytucyjne. Skargę konstytucyjną w tej sprawie złożył obywatel, którego sądy kolejnych instancji skazywały za uprawianie zakazanej rośliny. Sędziowie TK przychylili się do opinii Prokuratury Generalnej i Sejmu, które wskazywały na konstytucyjność przepisów.
Czy marihuana powinna być legalna?flickr/Prensa 420
Posłuchaj
  • 05.11.14 Andrzej Dołecki: „Konopia to jeden z najstarszych leków. Jej skuteczność została potwierdzona naukowo (…)”

Na legalizację marihuany w Polsce trzeba będzie jeszcze poczekać. Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył skargę mężczyzny, który został ukarany za to, że uprawiał konopie na własny użytek. Trybunał zwrócił jednak uwagę, że prawo powinno dopuścić możliwość używania konopi do celów medycznych.

Andrzej Dołecki, prezes inicjatywy Wolne Konopie powiedział w Polskim Radiu 24, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest nie do zaakceptowania –  Państwo polskie wraz z podległymi mu instytucjami wyrządza ogromną krzywdę osobom chorym m.in. na padaczkę, stwardnienie rozsiane – podkreślił Andrzej Dołecki.

Andrzej
Andrzej Dołecki, foto: PR24/PJ

- Konopie są jednym z najstarszych leków, których skuteczność została potwierdzona. W mojej opinii odbieranie pacjentom możliwości leczenia się tą metodą jest karygodne. Trybunał Konstytucyjny powinien wymóc na ustawodawcy zmianę prawa, które byłoby korzystniejsze dla pacjentów – dodał Gość PR24.

Zdaniem Gościa PR24 Adama Nyka marihuana wykorzystywana jako środek medyczny nie jest szkodliwa – Marihuana w niektórych przypadkach może dawać ulgę, a nawet poprawić stan zdrowia pacjentów. W przypadku osób uzależnionych powinniśmy jednak mówić o podjęciu odpowiedniego leczenia – wyjaśnił, terapeuta uzależnień, kierownik poradni Monaru.

Adam
Adam Nyk, foto: PR24/PJ

Legalizacja: tak czy nie?

Niektórzy twierdzą, że legalizacja marihuany zwiększyłaby bezpieczeństwo jej użytkowania. Byłoby to równoznaczne z wprowadzeniem kontroli jakości przeznaczonego do sprzedaży towaru.

-  Polska jest liderem pod względem konsumpcji marihuany głównie przez osoby niepełnoletnie. W Portugali, która kilka lat temu zmieniła swoje podejście do spożywania substancji odurzających znacznie spadła liczba ich użytkowników. W naszym kraju brakuje edukacji i profilaktyki, która jest podstawą zwalczania uzależnień – podkreślił Andrzej Dołecki.

Gość PR24 dodał, że instytucje państwowe i organizacje pozarządowe powinny edukować młodzież i ostrzegać ją przed niebezpieczeństwami wynikającymi z nadużywania narkotyków.

- Wiedza na temat skutków uzależnień, wśród młodzieży jest bardzo mała. Warto wziąć zatem pod uwagę skutki, które wynikają z palenia marihuany, gdyż ten środek nie jest całkowicie bezpieczny – podsumował Adam Nyk.

Zgodnie z polskim prawem ten, kto wbrew przepisom ustawy uprawia konopie inne niż włókniste, podlega karze pozbawienia wolności do trzech lat (8 lat w przypadku znacznej ilości).

PR24/Paulina Olak