Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 21.12.2014

Priorytety polityki zagranicznej USA

Wojna na Ukrainie, powstanie Państwa Islamskiego, odwilż w stosunkach z Kubą. Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych w ostatnim czasie prężnie działała na wielu frontach. Jednak największe zainteresowanie wzbudziła decyzja Baracka Obamy o wznowieniu współpracy z Kubą.
Priorytety polityki zagranicznej USAflickr/nicole caulfield/pr24/pj
Posłuchaj
  • 21.12.14 Aleksandra Jarczewska: „Od wielu lat Barack Obama zapowiadał zmianę polityki wobec Kuby. Same negocjacje trwały 18 miesięcy (…)”.

Prezydent USA ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby. Zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie, zerwanych w 1961 r., stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie restrykcji w podróżach i eksporcie. W najbliższych miesiącach ma zostać otwarta ambasada USA w Hawanie.

– Mimo wszystkich pozytywnych komentarzy i ogólnego zadowolenia należy pamiętać, że decyzja podjęta przez Baracka Obamę jest dopiero pierwszym krokiem w dokonaniu wspomnianych zmian. Potrzebna jest jeszcze ostateczna decyzja Kongresu – podkreśliła na antenie PR24 Aleksandra Jarczewska z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

Aleksandra
Aleksandra Jarczewska/fot.PR24/MS

Legalizacja nielegalnych imigrantów

Jedną z najważniejszych kwestii, która przebija się w polityce zagranicznej Baracka Obamy jest sprawa dotycząca nielegalnych imigrantów docierających do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. W listopadzie amerykański przywódca podpisał dekret, dzięki któremu 5 mln nielegalnych imigrantów w USA zostanie objętych ochroną przed deportacją.

– Praktycznie od samego początku prezydentury Obamy ten temat był niezwykle często przez niego poruszany, co świadczy o tym, że jest jednym z ważniejszych w jego działaniach. Zmiana w prawie imigracyjnym była wręcz priorytetem dla przywódcy USA – dodała Aleksandra Jarczewska.

Rozmówczyni PR24 omówiła również bieżące stosunki polityczne na linii Stany Zjednoczone-Chiny oraz sytuację USA na Bliskim Wschodzie.

PR24/db