Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 21.01.2015

Propozycje wsparcia dla „frankowiczów”

Szefowie banków i ważni przedstawiciele rozmawiali z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem o sytuacji kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich. Banki zadeklarowały, że w oprocentowaniu kredytowym będą uwzględniać ujemny LIBOR.
Propozycje wsparcia dla frankowiczówflickr/Kris Sage
Posłuchaj
  • 21.01.15 Bohdan Wyżnikiewicz: „Media niepotrzebnie zrobiły wielką sensację w sprawie kursu frankach (…)”

Gość PR24 Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową powiedział, że po deklaracji banków sytuacja kredytobiorców powinna się ustabilizować.

- Najważniejsze to zachować spokój i nie wpadać w panikę. Okazuje się, że do tej pory zaledwie 3 proc. osób, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich mają problem z ich spłatą. Uważam jednak, że sytuacji nie należy lekceważyć, bo może to nieść za sobą poważne konsekwencje makroekonomiczne. Wyższe spłaty kapitału mogą doprowadzić do zmniejszenia siły nabywczej. Dlatego myślę, że trzeba poczekać i mieć nadzieję, że kurs franka ustabilizuje się – wyjaśnił Bohdan Wyżnikiewicz.

Po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej minister finansów stwierdził, że banki będą uwzględniać ujemny LIBOR w przypadku kredytów we franku szwajcarskim. Członkowie KSF ocenili, że sytuacja dotycząca  uwolnienienia kursu franka w stosunku do euro nie powoduje zagrożenia dla stabilności systemu finansowego w Polsce.

Adam Ruciński z kancelarii doradczej BTFG ocenił w Polskim Radiu 24, że „frankowicze” są w dobrej sytuacji w porównaniu do kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt w polskiej walucie.

– Kwoty kredytu we frankach po przeliczeniu go w obecnym kursie mogą być naprawdę duże. Niektóre banki mogą mieć problem z zapewnieniem bezpieczeństwa swoim klientom – skomentował Ruciński.

Ostrożniej na deklaracje banków spojrzał Paweł Dobrowolski, prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju. Jego zdaniem obietnice składane przez banki mogą nie zostać zrealizowane.

– Udzielanie kredytów walutowych osobom fizycznym jest sprzeczne z  zasadami bezpiecznej bankowości. Niestety bardzo dużo banków nie wzięło pod uwagę skutków takiego postępowania. Dlatego teraz banki poza kredytami, których udzielili klientom mają również zobowiązania walutowe. Ktoś będzie musiał za tę sytuację zapłacić –  podsumował Paweł Dobrowolski.

Goście „Pulsu gospodarki” rozmawiali również o protestach kolejnych grup zawodowych m.in. kierowcach, rolnikach oraz o szczycie w Davos, którego głównym tematem jest sytuacja na Ukrainie i problemy z frankiem.

Zapraszamy na audycję Justyny Golonko!

Polskie Radio 24/op