Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 31.01.2015

Społeczeństwo w służbie obronnej

Ministerstwo obrony narodowej coraz ściślej współpracuje z organizacjami paramilitarnymi. Wicepremier Tomasz Siemoniak zachęca chętnych cywilów do zgłaszania się do WKU, a resort sprawdza możliwości bojowe zrzeszeń proobornnych.
Manewry Związku Strzeleckiego StrzelecManewry Związku Strzeleckiego "Strzelec"facebook.com/js2310katowice
Posłuchaj
  • 31.01.15 Płk Sławomir Gąsior: „Weryfikujemy możliwości konkretnych organizacji, uczestnicząc w ich ćwiczeniach (…)”

Konflikt na pograniczu ukraińsko-rosyjskim wywołał wiele pytań odnośnie możliwości obronnych polskiej armii. W celu zintegrowania ruchów oddolnych (organizacji paramilitarnych) z państwowymi strukturami, w MON działa Zespół ds. Społecznych Inicjatyw Proobronnych pod przewodnictwem gen. Bogusława Packa.

Jak mówił w Polskim Radiu 24 płk Sławomir Gąsior, członek Zespołu ds. Społecznych Inicjatyw Proobronnych, od kilku miesięcy prowadzone są intensywne działania zmierzające do integracji organizacji paramilitarnych z resortem obrony.

– Podróżujemy po całej Polsce i spotykamy się z członkami organizacji paramilitarnych. Wizyty nie sprowadzają się tylko do rozmów. Weryfikujemy możliwości konkretnych zrzeszeń, uczestnicząc w ich ćwiczeniach. Sprawdzamy jakim sprzętem dysponują i jakie mają umiejętności – tłumaczył gość PR24.

płk
płk Sławomir Gąsior; foto: PR24/MS

 

Marcin Waszczuk, komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” O.S.W, chwalił w Café Armii działania podjęte przez MON. Dodał, że integracja organizacji paramilitarnych ze strukturami państwowymi pozytywnie wpłynie na potencjał militarny Polski.

–  Jeżeli państwo dołoży wszelkich starań, by przybliżyć funkcjonowanie organizacji paramilitarnych do profesjonalnych służb mundurowych, to zdolności obronne kraju zostaną wielokrotnie zwiększone – oceniał Marcin Waszczuk.

Przedstawiciel Związku Strzeleckiego „Strzelec” O.S.W zawracał w audycji Agnieszki Drążkiewicz uwagę na to, że w przypadku potencjalnego zagrożenia, mocną stroną przedstawicieli organizacji paramilitarnych będzie zaangażowanie emocjonalne.

– Żołnierz z Zakopanego, który zostanie wysłany do Szczecina, będzie wykonywał rzetelnie swoje obowiązki. Nie będzie jednak bronił miasta na Pomorzu tak zaciekle, jak swojej rodzinnej miejscowości – mając 500 metrów za swoimi plecami dom i bliskich, będzie dawał z siebie wszystko. Terytorialność jest ogromną zaletą tych organizacji – stwierdził Waszczuk.

Marcin
Marcin Waszczuk, komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” O.S.W; foto: PR24/MS

 

W Warszawie, 20 marca 2015 roku, odbędzie się kongres poświęcony współpracy między MON a organizacjami pozarządowymi o charakterze paramilitarnym.

Polskie Radio 24/mp