Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 11.03.2015

Bankowcy pomogą frankowiczom?

Bankowcy mają pomysł na rozwiązanie problemów tzw. frankowiczów. Program pomocowy ma opierać się na dwóch filarach. Propozycje zostaną przedstawione w trakcie tegorocznego Forum Bankowego. Eksperci twierdzą, że są one korzystne głównie dla... banków.
fot.flickrdavidpc_fot.flickr/davidpc_
Posłuchaj
  • 11.03.15 Roland Paszkiewicz: „Problem frankowiczów dotknie nie tylko samym zainteresowanych, ale także całą gospodarkę (…)”
  • 11.03.15 Prof. Witold Modzelewski

W miniony poniedziałek z pomysłami Związku Banków Polskich zapoznał się Janusz Lewandowski, szef Rady Gospodarczej przy Premierze.

Związek Banków Polskich chce m.in. zbudować fundusz restrukturyzacji kredytów i mechanizm dopłat zachęcający do zamiany franka na złote. Banki przekonują, że grupa osób, które mają problemy ze spłatą kredytów nie jest dość liczna.

Prof. Witold Modzelewski uważa, że pomysły przedłożone przez Związek Banków Polskich nie rozwiąże sytuacji zadłużonych kredytobiorców i nie polepszy sytuacji samych banków.

- To, co zrobiono to klasyczny samobój. Oczekiwano rozwiązania dla dłużników, a tymczasem pomoc została skierowana do banków. To odwrócenie pojęć. Pomysł na stworzenie funduszu restrukturyzacyjnego, wynika z przekonania, że w przyszłości nastąpi gwałtowne załamanie kursu złotego. Nie tego oczekiwali kredytobiorcy. Dostali propozycję wzięcia kolejnych pożyczek, a nie realną pomoc – ocenił prof. Witold Modzelewski, prawnik.

Według komentatora, banki, które uczestniczą w debacie nad poprawą sytuacji kredytobiorców mają fatalnych diagnostów. – Banki nie rozumieją istoty problemu. Grożą im roszczenia liczone w dziesiątkach milionów złotych, one są już formułowane i wytaczane przez ludzi.

Szef działu analiz CDM PEKAO SA Roland Paszkiewicz ocenił w Polskim Radiu 24, że przeznaczanie państwowych pieniędzy na wspieranie prywatnych inwestycji nie jest dobrym pomysłem.

- Odnoszę wrażenie, że pomoc dla „frankowiczów” na której stracą głównie ci, którzy nie brali żadnego kredytu nie jest dobra. W moim odczuciu jest to moralny hazard ze strony decydentów. Decyzja jest ciekawa ze względu na to, co w takiej sytuacji banki, które udzielały takich kredytów – stwierdził Roland Paszkiewicz.

Janusz Szewczak, główny ekonomista KK SKOK zauważył, że raty nie są głównym problemem kredytobiorców.

- Kredytobiorcy stracili już sporo, spłacając raty przez określony czas. Propozycje rozwiązania tego problemu frankowego niczego nie zmienią i świadczą tylko o klęsce nadzoru finansowego w konfrontacji z bankami. Podejrzewam, że nie zmienią one problemów kredytobiorców – stwierdził w Polskim Radiu 24 Janusz Szewczak.

Hubert Kozieł, publicysta Rzeczpospolitej i Parkietu dodał, że propozycje rządowe mają na celu wsparcie tych banków, które były w dużej mierze zaangażowane w udzielanie kredytów w szwajcarskiej walucie.

Goście „Pulsu gospodarki” rozmawiali również o sytuacji w SKOKach oraz najnowszych danych dotyczących bezrobocia w Polsce.

Zapraszamy na audycję Krzysztofa Rzymana!

Polskie Radio 24/op