Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 18.03.2015

Mózg znany i nieznany

Zbudowany ze 100 miliardów neuronów, mimo małej masy zużywa najwięcej energii naszego organizmu i niemal w całości składa się z wody. Nasz mózg od dawna fascynuje naukowców. Na całym świecie trwa właśnie Tydzień Mózgu. Z okazji jego obchodów eksperci przypominają, że choroby mózgu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata.
Mózg stanowiąc tylko 2 proc. masy całego ciała zużywa aż 20 proc. energii, która jest produkowana przez organizm człowieka.Mózg stanowiąc tylko 2 proc. masy całego ciała zużywa aż 20 proc. energii, która jest produkowana przez organizm człowieka. flickr.com/Benjamin Golub
Posłuchaj
  • 18.03.15 dr Sławomir Murawiec: „Mózg jest narzędziem, który pozwala nam przetrwać (…)”

Obchodzony w wielu krajach Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) ma popularyzować wiedzę o mózgu i układzie nerwowym oraz o jego działaniu w normie i patologii. W Polsce ten dzień obchodzony jest od 15 lat. Dlaczego ludzie bywają źli? Czemu służy nasz mózg? Czy mózg pozwala nam przetrwać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieli w trakcie specjalnego wykładu gość Polskiego Radia 24.

Dr Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta powiedział, że mózg jest szczególnym narzędziem. Zdaniem eksperta mózg musi tworzyć pewien obraz świata, w którym porusza się człowiek.

–  Mózg wytwarza odpowiednie modele i schematy rzeczywistości w których się porusza. Z drugiej strony zaś mózg wychwytuje niespodziewane sytuacje, które są odstępstwem. Wówczas następuje weryfikacja rzeczywistości, w której się poruszamy. Podobnie jest z osobami, które gdzieś w swoim życiu spotykamy. W naszym mózgu powstaje odpowiedni schemat i wyobrażenie dotyczące tego kim jest dana osoba, skąd ją znamy i o czym możemy z nią porozmawiać  – podkreślił dr Sławomir Murawiec.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że pacjenci z chorobami układu nerwowego powinni korzystać z pomocy psychoterapeutów. – Depresje, różne postacie nerwic i lęk to najczęstsze choroby układu nerwowego. Pacjenci, którzy mają takie dolegliwości muszą skorzystać z pomocy specjalistów – wyjaśnił dr Murawiec.

Problemy z chorobą Alzheimera

Gościem audycji „Rozmowy o zdrowiu” była również neurolog prof. Maria Barcikowska. Tematem tej rozmowy było leczenie choroby Alzheimera w Polsce. Choroba Alzheimera jest najczęściej występującym rodzajem otępienia. Nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna prowadzi do śmierci pacjenta

– Niestety w Polsce rośnie liczba osób, które dotknęła choroba Alzheimera. Przez ostatnie 10 lat nie udało się znaleźć odpowiednich leków. Choć mózg jest wspaniałym narzędziem, który potrafi się sam bronić, niestety nie potrafi zapanować nad malejącą liczbą neuronów u pacjentów – podkreśliła prof. Maria Barcikowska.

Szacuje się, że 310 tys. osób jest chorych na Alzheimera. W tej grupie większość stanowią kobiety.

Polskie Radio 24/op

tagi: