Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 06.04.2015

Renesans pieszych pielgrzymek

W Europie odradzają się piesze szlaki pielgrzymkowe. Jednym z najpopularniejszych jest Droga św. Jakuba, prowadząca z różnych miejsc w Europie do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Drogi wiodą m.in. z miast w Niemczech i we Włoszech. Również na terenie Polski odtwarzane są dawne szlaki jakubowe i tworzone nowe.
Droga św. Jakuba wiedzie również z Polski. W naszym kraju przebiega obecnie 17  szlaków pielgrzymich prowadzących do Santiago de Compostela w Hiszpanii.Droga św. Jakuba wiedzie również z Polski. W naszym kraju przebiega obecnie 17 szlaków pielgrzymich prowadzących do Santiago de Compostela w Hiszpanii.flickr/Jesús Pérez Pacheco
Posłuchaj
  • 06.04.15 Michał Wąsowicz: „Na szlaku jakubowym nie można mieć w sobie strachu i nie można się poddawać (…)”.
  • 06.04.15 Regina Madej-Janiszek: „Drogi powinny być wyznaczane szlakami zamków kasztelańskich i zakonów rycerskich (…)”.

Istniejąca od ponad tysiąca lat Camino de Santiago, czyli inaczej Droga św. Jakuba, to szlak pielgrzymkowy wiodący do katedry Santiago de Compostela w Hiszpanii, do grobu św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki i jej uczestnicy mogą dotrzeć na miejsce jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest „muszlą św. Jakuba”, która jest jednocześnie symbolem pielgrzymów.

– Na taką pielgrzymkę idzie się samotnie. Wędrówka to czas przemyśleń. Jednostajny krok w czasie pielgrzymki uspokaja człowieka i sprawia, że łatwiej mu nawiązać kontakt z Bogiem. To także miejsce, gdzie człowiek staje się bardziej otwarty, ponieważ jest zależny nie od siebie, tylko od tego, co otrzyma z góry. Ludzie zaczynają postrzegać wszystko z boskiej perspektywy – mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kaźmierczak ze Stowarzyszenia „Drogi św. Jakuba”.

– Każda pielgrzymka pozwala spojrzeć głęboko w nasze wnętrze. Zaczynamy patrzeć na świat w zupełnie inny sposób. Trzeba się cieszyć życiem takim, jakim jest – dodał Karol Pawłowski, pielgrzym.

Sposób podróżowania podczas pielgrzymki jest dowolny. Michał Wąsowicz do Santiago de Compostela wybrał się na rowerze.

– Droga była usłana wieloma przeciwnościami zarówno w trakcie przygotowań, jak i pobytu w trasie. Pielgrzymka dała mi jednak olbrzymią radość. Na szlaku jakubowym nie można mieć w sobie strachu i nie można się poddawać – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Natomiast Emil Mendyk ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce zwrócił uwagę, że istniejące współcześnie trakty nawiązują do tych historycznych.

– Szlak, który otrzymuje nazwę Droga św. Jakuba, musi nawiązywać do średniowiecznych traktów lub wobec których mamy przypuszczenia, że pielgrzymi wędrowali do Composteli. Droga musi nosić także ślady dawnych pielgrzymów jak kaplice, kościoły czy szpitale pod wezwaniem św. Jakuba – wskazywał prezes stowarzyszenia.          

Polskie Camino de Santiago

Droga św. Jakuba wiedzie również z Polski. Obecnie z naszego kraju wiedzie siedemnaście szlaków pielgrzymek m.in. warszawski, dolnośląski, pomorski i lubuski.

– W Polsce Drogi św. Jakuba odtwarzamy od około dziesięciu lat. Nie ma jednej ustalonej ścieżki. Główne dwie drogi w Polsce to wiodąca z Ogrodnik na Litwie i Via Regia. Wiele dróg jest rozbudowywanych w całym kraju – wymieniał Jerzy Kaźmierczak.

Z kolei Regina Madej-Janiszek przybliżyła w Polskim Radiu 24 proces odtwarzania mazowieckiego szlaku św. Jakuba.

– Wszystko zaczęło się od badania starych map i archiwów. Skontaktowaliśmy się z pracownikami Polskiej Akademii Nauk. Poparli oni nasze przypuszczenia, że drogi powinny być wyznaczane szlakami zamków kasztelańskich i zakonów rycerskich. Właśnie ze względu na nocleg dla pielgrzymów, którzy podróżowali do Hiszpanii – mówiła podróżniczka.

Polskie Radio 24/gm