Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 27.04.2015

Imigracyjny problem Włoch

Do Włoch rocznie przybywa 170 tys. uchodźców. Na temat problemu nielegalnej imigracji rozmawiali szefowie rządów Unii Europejskiej podczas ostatniego nadzwyczajnego szczytu UE. Według Andreasa Speisera z Instytutu Spraw Publicznych sukces tego szczytu jest połowiczny.
Włosi od wielu lat nie radzą sobie z problemem imigrantów a wsparcie krajów UE w tej kwestii jest niewystarczającefot.flickrGerarde GeldmannWłosi od wielu lat nie radzą sobie z problemem imigrantów a wsparcie krajów UE w tej kwestii jest niewystarczające/fot.flickr/Gerarde Geldmann
Posłuchaj
  • 27.04.15 Andreas Speiser: „Z tych dziesięciu punktów, które Federica Mogherini proponowała szczytowi, niewiele zostało zrealizowanych (…)”.

Podstawą do rozmów w Brukseli był 10-punktowy plan ws. migracji przygotowany przez Komisję Europejską. Wśród jego założeń było m.in. wzmocnienie unijnych misji patrolowych na Morzu Śródziemnym, dobrowolne przyjmowanie imigrantów przez kraje członkowskie, a także stworzenie systemu azylowego.

– Z tych dziesięciu punktów, które Federica Mogherini proponowała szczytowi, niewiele zostało zrealizowanych. Na przykład dobrowolność przyjmowania kontyngentów z uchodźcami przez kraje UE jest problematyczna – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Włosi uważają, że ich kraj nadal sam będzie stawiać czoła fali uchodźców, ponieważ Europa nie była w stanie okazać solidarności. Chodzi o „podział imigrantów”, o którym niektóre państwa – jak Wielka Brytania, Węgry, Finlandia, Irlandia i kraje bałtyckie – nie chcą nawet słyszeć.

– Problemem jest również to, gdzie uchodźcy zostają na dłużej. Najczęściej chcą oni przedostać się do bogatszych krajów i tam uzyskać azyl – mówił w Polskim Radiu 24 Andreas Speiser.

Nadzwyczajny szczyt UE odbył się 24 kwietnia w Brukseli. Był reakcją na coraz częstsze katastrofy statków z imigrantami, którzy usiłują przedostać się z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy.

Polskie Radio 24/dds

tagi: