Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 24.05.2015

Polska nieprzyjazna seniorom

Polska zajmuje najgorsze miejsce w gronie państw Unii Europejskiej, które są najbardziej przyjazne osobom powyżej 60 roku życia. Tak wynika z rankingu ONZ, w którym zestawiono 91 krajów świata. Wyprzedzają nas m.in. Białoruś, Tadżykistan i Wietnam.
Zdjęcie ilustracyjnefot.flickrrobertoZdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/roberto
Posłuchaj
  • 24.05.15 Maria Balcerzak: „Z jednej strony mówi się o pomocy ludziom starszym, ale z drugiej nikt nie chce przeznaczyć na to pieniędzy (…)”.

Diagnozę potwierdza także raport Najwyższej Izby Kontroli pt. „Opieka nad osobami w wieku podeszłym”. W ocenie NIK, dostępność opieki geriatrycznej jest niewystarczająca i wykazuje duże zróżnicowanie terytorialne. Przede wszystkim brakuje geriatrów, a także kompleksowych procedur postępowania w opiece medycznej nad osobami w podeszłym wieku.

– Żeby pomoc lekarska była efektywna, to muszą być zapewnione dwie rzeczy. Mam tu na myśli dostępność do lekarza i odpowiednie fundusze przeznaczone na funkcjonowanie służby zdrowia. Obecnie w naszym kraju żadna z tych kwestii nie jest zrealizowana. Dopóki nie naprawimy tych zagadnień, to o skutecznej polityce zdrowotnej, także wobec seniorów, nie może być mowy – podkreśliła Maria Balcerzak, przewodnicząca regionu mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Ewa Borek z Fundacji MyPacjenci powiedziała, że rozwiązaniem trudnej sytuacji opieki nad osobami starszymi jest wsparcie inicjatywy dziennych domów opieki dla seniorów.

– Pomysł stworzenia sieci dziennych domów opieki jest jak najbardziej godny akceptacji. Mogą one w znacznym stopniu poprawić jakość życia ludzi w podeszłym wieku. Z wielką satysfakcją obserwuję jeden z takich ośrodków na warszawskich Bielanach. Przedłużył on mojemu ojcu życie w sprawności i samodzielności, a przede wszystkim w radości przynajmniej o jeden rok – dodała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Polskie Radio 24/db

tagi: