Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 10.07.2015

Wspólna europejska energia

Instytut Spraw Publicznych przygotował raport na temat stosunku do wspólnej polityki energetycznej w Unii Europejskiej. Czy w świetle tych badań, sztandarowy projekt Donalda Tuska ma szansę się zrealizować?
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/World Bank Photo Collection
Posłuchaj
  • 10.07.15 Dr Melchior Szczepanik: „Rynek energetyczny powinien przejść od systemu opartego na paliwach kopalnych do systemu, w których źródła odnawialne odgrywają coraz większą rolę (…)”.

– Główna polska propozycja wspólnych zakupów gazu, nie znalazła poparcia w większości państw członkowskich Unii Europejskiej. Jednak inne propozycje znalazły podatny grunt. Strategia ramowa, którą Komisja Europejska ogłosiła w lutym tego roku nieźle odzwierciedla polskie propozycje i daje nadzieje, że polityka energetyczna UE rozwinie się w przyszłości – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Melchior Szczepanik, politolog z Instytutu Spraw Publicznych.

Gość Polskiego Radia 24 mówił również o konieczności dywersyfikacji źródeł dostaw energii, przejścia na "miksy" energetyczne, w których znajdowałaby się energia ze źródeł odnawialnych oraz o ekologicznych racjach przemawiających za zaprzestaniem pozyskiwania jej z paliw kopalnych.

Z drem Melchiorem Szczepanikiem rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds

 

tagi: