Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 04.08.2015

Co dopalacze robią z naszym mózgiem

– Sama substancja nie powoduje fizycznych uszkodzeń mózgu, ale prowadzi do groźnych zmian w prowadzonym trybie życia – mówił w audycji Czas na Naukę dr Paweł Boguszewski. Neurofizjolog z Polskiej Akademii Nauk wyjaśniał, jak substancje chemiczne nazywane potocznie dopalaczami oddziałują na mózg. Walka z dopalaczami trwa. Rozpoczęła się ogólnopolska akcja edukacyjna „Dopalacze kradną życie”.
Posłuchaj
  • 04.08.15 Dr Paweł Boguszewski: „Chemik produkujący nowe substancje psychoaktywne nie wie, jaka będzie jego reakcja z żywym organizmem (…)”.

Najważniejszym miejscem w mózgu dla substancji psychoaktywnych jest tzw. układ nagrody. Chodzi o wywołanie uczucia szczęścia, za które odpowiadają hormony serotonina i endorfina. Na ten układ oddziałują właśnie dopalacze. Dr Paweł Boguszewski przyznał w Polskim Radiu 24, że na każdego dopalacze mogą oddziaływać inaczej.

– Chemik produkujący nowe substancje nie wie, jak środek wejdzie w reakcję z żywym organizmem. Jedna osoba może zareagować łagodnie i nic nie poczuć, a inna dozna skoku ciśnienia, wzrostu temperatury ciała i umrzeć. Osobę zatrutą dopalaczami leczy się objawowo, ale nie ma możliwości odtrucia takiego człowieka, ponieważ substancja jest nieznana – mówił neurofizjolog.     

– Samo przyjmowanie narkotyków nie powoduje fizycznych uszkodzeń tkanek w mózgu. Środki chemiczne mogą natomiast spowodować, że dana osoba przyjmie groźny dla swojego zdrowia styl życia. Sam środek nie spowoduje uszkodzenia neuronów – dodał ekspert.  

Gospodarzem audycji była Dorota Truszczak

Polskie Radio 24/gm