Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 03.09.2015

Polacy jeżdżą coraz bezpieczniej

Apele o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem lub motocyklem przynoszą coraz lepsze efekty. Jeździmy rozważniej i z zastosowaniem wszystkich środków ochrony, jak pasy w samochodzie lub kaski podczas jazdy rowerem. Jednak zdaniem Agaty Foks z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wciąż jest wiele do zrobienia 
Posłuchaj
  • 03.09.15 Agata Foks: „Nie mamy świadomości, jakie siły działają na nasze ciało podczas wypadku samochodowego (…)”.

Z każdym rokiem przybywa również najmłodszych pasażerów podróżujących w fotelikach. Blisko 96 proc. kierowców zapina pasy bezpieczeństwa przed wyruszeniem w podróż samochodem. Jednak, jak wyjaśniała w Polskim Radiu 24 Agata Foks, do ideału wciąż daleko, zwłaszcza jeśli chodzi o pasażerów na tylnych siedzeniach auta.

– Panuje mylne przekonanie, że tylna kanapa w pojeździe jest bezpieczniejsza. Nie mamy świadomości, jakie siły działają na nasze ciało podczas zderzenia. Przy prędkości tylko 64 km/h ciało o wadze 80 kilogramów w momencie zderzenia nabiera masy 2,5 tony. Co się dzieje z osobą siedzącą wtedy przed nami? Łamiemy jej kręgosłup – mówiła ekspert.

– Zaledwie co dwudziesty wypadek wiąże się z pożarem auta. Mylne jest zatem przekonanie, że lepiej wypaść z auta niż być w nim uwięzionym pasami. Przy wyrzuceniu przez przednią szybę ryzyko śmierci wzrasta co najmniej sześciokrotnie – dodała gość Polskiego Radia 24. 

Więcej o środkach bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem lub motocyklem w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/gm/mr