Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 20.09.2015

Jak żyją imigranci w Polsce

Czeczeniec Elsi Adajew i Kizgiz Kuban Turanbajew opowiadali o swoim życiu w Polsce. Czy goście Polskiego Radia 24 spotkali się raczej z nietolerancją czy serdecznym przyjęciem? Jakie wyzwania były dla nich najtrudniejsze? - o tym w Polskim Radiu 24.
Trudności z językiem polskim oraz religia to najczęściej wymieniane problemy imigrantów, którzy próbują ułożyć swoje życie w naszym krajufot.flickrWorld Bank Photo CollectionTrudności z językiem polskim oraz religia to najczęściej wymieniane problemy imigrantów, którzy próbują ułożyć swoje życie w naszym kraju/fot.flickr/World Bank Photo Collection
Posłuchaj
  • 20.09.15 Draginija Nadażdin: „Imigranci, którym w kraju pochodzenia grozi jakiekolwiek niebezpieczeństwo, nie mogą być deportowani (…)”.

Elsi Adajew w Polsce mieszka wraz z rodziną od 15 lat. Jest muzułmaninem. Jak mówi, jego doświadczenia z Polakami są pozytywne, jednak największą przeszkodą w nawiązaniu kontaktów jest religia.

– Większość moich doświadczeń życia w Polsce jest pozytywna. Były negatywne rzeczy – choć intensywne, to jednak krótkie. Nieprzyjemności związane były z tym, że jestem muzułmaninem, ale poznałem wielu dobrych ludzi, którzy wyciągnęli do nas rękę i byli bardzo gościnni – powiedział student.

Elsi Adajew aktywnie działa obecnie na rzecz integracji uchodźców czeczeńskich z Polakami, prowadząc spotkania, zajęcia i warsztaty w Czeczeńskim Centrum Kulturowym i Ośrodku Samopomocy Uchodźców „Sintar”. Współpracuje z wieloma fundacjami, jak Instytut Kultury Narodów Kaukazu, Fundacja Inna Przestrzeń czy Fundacja Dla Ziemi.

Odczucia Kubana Turanbajewa są podobnew zdecydowanej części pozytywne. Jego rodzina pochodzi z Kirgistanu. Dla niego w procesie integracji największą barierą był język.

– Z Kirgistanu wyjechaliśmy, ponieważ mieliśmy problemy z władzą i pracą. Najpierw trafiliśmy do Szwecji, a następnie zostaliśmy deportowani do Polski. Poznałem wielu przyjaciół, nauczyłem się języka i próbuję tutaj jakoś żyć – mówił gość Polskiego Radia 24.

Doświadczenia negatywne dotknęły jednak jego rodzinę bardziej dotkliwie. Jeszcze kilka dni temu groziła im deportacja, dziś znów mają szansę na normalne życie w Polsce. To dzięki kolegom i koleżankom został uratowany przed wyrzuceniem z Polski.

– Powiadomieni o całej sprawie zostaliśmy przez naszego wychowawcę. Byliśmy ostatnią deską ratunku dla Kubana. Zrobiliśmy wydarzenie na Facebooku i napisaliśmy petycję do prezydenta. Sprawa została rozpatrzona ponownie. Akcja ciągle jednak trwa i czekamy nie tylko na pozwolenie ustne na pobyt humanitarny, lecz także pisemne – powiedział Patryk Kosieradzki, współorganizator akcji antydeportacyjnej.

Gościem Polskiego Radia 24 była również Draginija Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska, która mówiła, jak pomagać ludziom, którym grozi deportacja.

Z gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiała Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/dds

 

 

tagi: