Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 20.09.2015

Teatr Polskiego Radia nagrodził debiutantów

Marta Żmuda-Trzebiatowska i Karol Dziuba zostali nagrodzeni za debiut aktorski, zaś Julia Mark za debiut reżyserski. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyróżniła najciekawszych debiutantów sezonu w słuchowiskach realizowanych przez Teatr Polskiego Radia. W tym roku po raz pierwszy nagrodzono też kompozytora i dramaturga. Wyróżnienia przypadły Ignacemu Zalewskiemu i Szymonowi Bogaczowi.
Posłuchaj
  • 20.09.15 Julia Mark: „Scena Teatru Polskiego radia powstaje w wyobraźni słuchacza (…)”.

Do Ignacego Zalewskiego trafił „Amadeusz 2015” za debiut kompozytorski w słuchowisku „Boska komedia. Raj” Dantego Alighieri w przekładzie Janusza Korsaka. Ignacy Zalewski jest dyrygentem i kompozytorem zespołu Hashtag Ensemble, wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, a także laureatem kilkunastu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach kompozytorskich.

– Czuję się niezmiernie zaszczycony, że nagroda, która po raz pierwszy została przyznana kompozytorowi, trafiła właśnie do mnie. Cieszę się także, że zauważono moją osobę i pracę, którą wykonałem przy powstawaniu słuchowiska – powiedział kompozytor.

Nagrodę „Don Kichot 2015” za debiut reżyserski otrzymała Julia Mark za reżyserię słuchowiska „Modlitwa o pożar” według dramatu Berkuna Oyi. Julia Mark współpracuje z Teatrem Polskiego Radia od 2014 r. Realizuje spektakle dla teatrów w Opolu, Kielcach i Jeleniej Górze.

– Spektakle Teatru Polskiego Radia są czymś wyjątkowym. Stanowią również wyzwanie dla samego reżysera. Nie ma on możliwości oddziaływania na odbiorcę chociażby obrazem lub grą występujących aktorów. Jedynym środkiem wyrazu jest dźwięk, który musi być tak sugestywny, by wyraził wszelkie emocje i wydarzenia rozgrywające się w spektaklu – zaznaczyła Julia Mark.

Za debiut dramaturgiczny słuchowiska „Karskiego historia nieprawdziwa” nagrodę „Talanton 2015” otrzymał Szymon Bogacz. Spektakl przedstawia historię i dokonania legendarnego emisariusza Jana Karskiego. Laureat nagrody jest autorem kilkunastu dramatów, scenariuszy filmowych i książki, od 2013 roku współpracuje z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

– Jan Karski był niezwykle interesującą postacią. Zmienił bieg historii. Gdyby nie on, to myślę, że losy II Wojny Światowej i jednocześnie losy całego świata mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej. Skupiłem się na tym, co by było, gdyby udało mu się przekonać aliantów do tego, że w Europie rozgrywa się dramat Holocaustu – zaznaczył Szymon Bogacz.

Polskie Radio 24/db