Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 28.10.2015

Nowe technologie wspomogą mózg

W Rozmowach o Zdrowiu Łukasz Okruszek z Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał, jak rozszerzona rzeczywistość może wspomóc badanie i leczenie schizofrenii. – To w pełni bezpieczna metoda i nie zauważono żadnych efektów ubocznych – mówił doktorant Katedry Neuropsychologii.
Badania zaburzeń funkcji poznawczych pomagają lekarzom lepiej zrozumieć działanie mózgu, dzięki czemu mogą leczyć niektóre choroby psychiczneBadania zaburzeń funkcji poznawczych pomagają lekarzom lepiej zrozumieć działanie mózgu, dzięki czemu mogą leczyć niektóre choroby psychiczneflickr/PinkPersimon
Posłuchaj
  • 28.10.15 Łukasz Okruszek: „Użycie w terapii rozszerzonej rzeczywistości jest bardzo atrakcyjne dla pacjentów (…)”.

Rzeczywistość rozszerzona to system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest, generowana w czasie rzeczywistym, grafika 3D. Łukasz Okruszek powiedział w Polskim Radiu 24, że niedawno na Katedrze Neuropsychologii zakończono program pilotażowy wykorzystujący rzeczywistość rozszerzoną w treningu poznawczym przy schizofrenii.

– Przy schizofrenii bardzo istotnym elementem jest dysfunkcja poznawcza. To zaburzenia uwagi, myślenia, planowania i innych funkcji, które pozwalają nam działać w otaczającym nas świecie. Pacjenci mają problem nawet po ustabilizowaniu ich stanu po zwalczeniu choroby. Użycie w terapii rozszerzonej rzeczywistości i technik przechwytywania ruchu są bardzo atrakcyjne dla pacjentów. Trzeba reagować zgodnie z tym, co widzi się na ekranie. Połączyliśmy to z ćwiczeniami poznawczymi i dało to całkiem obiecujące efekty – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.       

Gośćmi audycji byli także dr Piotr Domagała i Edyta Karpeta ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, którzy wyjaśniali jak rozmawiać z rodziną o oddawaniu narządów do przeszczepów.

Gospodarzem audycji był Henryk Szrubarz.

Polskie Radio 24/gm/pj

tagi: