Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 23.01.2016

Rok Cichociemnych

Pod koniec ubiegłego roku Sejm zadecydował o tym, że patronami 2016 roku będą Cichociemni. W lutym minie bowiem 75 lat od pierwszego zrzutu szkolonych w Wielkiej Brytanii polskich żołnierzy, którzy w kraju wykonywali zadania specjalne. W Cafe Armii o ich działaniach mówili Rafał Brodacki, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego i Jarosław Rybak, dziennikarz wojskowy.
Dekoracja Cichociemnych, 1942 r. foto: wikipedia.orgDekoracja Cichociemnych, 1942 r. foto: wikipedia.org
Posłuchaj
  • 23.01.15 Rafał Brodacki: „Cichociemni byli szkoleni do zadań, których nikt wcześniej nie wykonywał”.

Podczas II wojny światowej do Polski przerzucono 316 żołnierzy, który mieli wspierać rodzimą partyzantkę w walce z III Rzeszą. Pierwsi skoczkowie z Londynu dotarli nad Wisłę w nocy 15 lutego 1941.

– Cichociemni byli szkoleni do zadań, których nikt wcześniej nie wykonywał – podkreślał w Polskim Radiu 24 Rafał Brodacki z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Historyk zauważył na naszej antenie, że wiele odwagi wymagała nie tylko ich działalność w kraju, ale także sama podróż do ojczyzny. – Samoloty, bez specjalnego wsparcia, musiały przelecieć nad terenami kontrolowanymi przez hitlerowców – zauważył Brodacki.

Jak przypominał w Polskim Radiu 24 Jarosław Rybak, pomimo dużych zasług dla państwa, wielu Cichociemnych podzieliło los Żołnierzy Wyklętych. W powojennej, komunistycznej Polsce dla większości z nich nie było miejsca. – Byli inwigilowani przez bezpiekę do samego końca – wskazywał dziennikarz wojskowy, autor publikacji na temat Cichociemnych.

W III RP tradycje Cichociemnych przejęła jednostka wojskowa „GROM”.

Gospodarzem programu była Agnieszka Drążkiewicz.

Polskie Radio 24/mp/lui

tagi: